Na de mi is a mentális egészség? Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása alapján a mentális egészség szerves részét képezi az egészségnek. Ez a fogalom nemcsak a mentális betegségek hiányát jelöli, hanem egy olyan jólléti állapot, amikor is az egyén tisztában van a saját képességeivel, meg tud küzdeni az élettel járó stresszel, illetve képes a produktív munkára és valamilyen módon a társadalomhoz is hozzá tud tenni.
A mentális egészség alapvetően meghatározza mind egyéni, mind közösségi szintű gondolkodásunkat, érzelmeinket, egymással való interakcióinkat, illetve az élettel való elégedettségünket is.
A pandémiás időszakban egyre több szakember számol be arról, hogy milyen változások következtek be az emberek életében pszichológiai értelemben. A bizonytalanság, a munkahely vagy szeretteink elvesztése, a megbetegedéstől való félelem mind-mind stresszorokként lépnek fel a mindennapokban.
Milyen pszichológiai következményei lehetnek egy járványhelyzetnek? Catherine K. Ettman és munkatársai már 2020 tavaszán kimutatták, hogy az amerikaiak háromszor több depressziós tünetet produkálnak. Mark É. Czeisler és munkatársai szerint idén a tavalyi évhez képest már négyszer több depressziós, háromszor több szorongásos tünet lép fel, az öngyilkossági hajlam pedig megduplázódott az amerikaiak körében. Cuiyan Wang csapata a kínai populáció vizsgálatakor szintén elrettentő eredményeket talált: a kínaiak hatodánál depresszió, harmaduknál pedig komoly szorongás lépett fel.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »