Magyarországon a pártok finanszírozásában jelentős szerepet játszik az adófizetők pénze: a különböző politikai erők a választáson elért eredményük alapján kapnak állami támogatást. Az összeg több csatornán érkezik: a nagyobb részt közvetlenül a pártnak juttatják, de hasonlóan jelentős pénzt kapnak a pártok által létrehozott pártalapítványok is. A Hetek megszerezte a Jobbik 2011-es kiadási adatsorát, illetve a 2012-re tervezett, majd a 2012-re elfogadott tételeket tartalmazó dokumentumot.
Az említett két évben összesen mintegy egymilliárd forintot oszthatott el a párt. Ez az összeg azonban nem tartalmazza a Jobbik pártaalapítványa, a Gyarapodó Magyarországért Alapítvány számára juttatott pénzt, ami 2011-re és tavalyra is évi mintegy 200 millió forint volt. Ezeket és a fenti számot összesítve az látszik, hogy a parlamenti ciklus 4 évében közel 3 milliárd állami forinttal gazdálkodhat a szélsőjobbos alakulat.
A tavalyi és tavalyelőtti tételek elemzése előtt egy érdekesség: a Jobbik pártalapítványának honlapja szerint a Gyarapodó Magyarországért Alapítványt 2011. februárban jegyezték be, és arra az évre meg is kapta az állami támogatást. De mi történt 2010-ben? Információink szerint a Jobbik eredetileg Pongrátz Gergelyről akarta elnevezni alapítványát, ám Pongrátz jogutódai ehhez nem járultak hozzá. Úgy tudjuk, Pongrátz nevéhez leginkább Novák Előd ragaszkodott, ám párttársai hiába figyelmeztették a közelgő határidőre, végül addig ment a huzavona, hogy a Jobbik nem tudta a törvényes időben létrehozni az alapítványt. Így elesett a 2010-re járó – információink szerint több mint 100 millió forintos – állami támogatástól. „Teljes dilettantizmus jellemezte a pártot” – összegezte a fentieket a Jobbik életét ismerő egyik forrásunk.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »