A köznevelési törvény értelmében szeptember 1-től minden államilag fenntartott iskolában kötelezővé válik az erkölcstanoktatás. A szülők ehelyett választhatják a 27 bejegyzett egyház bármelyikének hit- és erkölcstan oktatását – amennyiben az érintett egyház delegálni tud szakirányú felsőfokú képesítéssel rendelkező hittanoktatót az adott iskolába. A változás egyelőre csak a következő tanév első és ötödik osztályosait érinti, de a jövőben felmenő rendszerben minden általános iskolai évfolyamon bevezetik az erkölcstant, illetve a helyette választható, egyházi oktatású hit- és erkölcstan tárgyat.
Az illetékes tárca nem könnyítette meg az ügyben sem az iskolák, sem az egyházak munkáját: a beiratkozások előtti utolsó pillanatban, múlt héten pénteken jelent meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának hitoktatást szabályzó rendelet kiegészítése. Ez a jogszabály határozza meg az egyházak és az iskolák feladatait a hittanoktatást, az azzal kapcsolatos tájékoztatást, valamint a szülői jelentkezéseket illetően. A csúszás érdekes helyzeteket eredményezett, ugyanis a rendelet szerint az iskolaigazgatóknak egy március 1. és 14. közötti időpontot kell(ett volna) kijelölniük az egyházak számára a hittanoktatással kapcsolatos tájékoztatásra, és a dátumról az érintett felekezeteket minimum tíz nappal korábban értesítenie kell(ett volna). Ezt követően március 16. és 31. között az iskolának nyilvánosságra kell hoznia – internetes oldalán, faliújságon – a hitoktatást vállaló egyházak listáját. A március 22-én megjelent rendeletet így az iskolák eleve nem tudják maradéktalanul betartani.
Hogy ez milyen gyakorlati problémákat okoz, azt jól jelzi, hogy – a Hetek értesülései szerint – a tankerületi igazgatóknak kiküldött központi eljárásrend értelmében a beiratkozásig lehetőséget kell biztosítani az egyházaknak, hogy a szülőket tájékoztassák. Ám a tavaszi szünet miatt erre gyakorlatilag egy-két napjuk maradt az iskoláknak, illetve a felekezeteknek, ugyanis a beiratkozásra április 8-9-én kerül sor. Ez azért is problémás, mert a megalapozott választáshoz a szülőknek mindenképpen meg kell ismerniük a kínálatot: a szintén központilag kiadott adminisztrációs űrlapon ugyanis nem lesznek felsorolva a választható egyházak, a szülőknek a pontozott vonalra maguknak kell beírniuk az általuk preferált felekezet nevét (amennyiben semmit nem írnak be, úgy erkölcstanoktatásban vesz részt a gyermekük). A tájékozódást segítheti ugyanakkor, hogy az érintett egyházak képviselői a beiratkozás során is jelen lehetnek, és tájékoztatást adhatnak a szülők számára. Valamivel könnyebb helyzetben vannak a leendő ötödikes diákok szülei, nekik ugyanis május 20-ig kell a döntést meghozniuk.