„A Balaton vízállása jelenleg 81 centiméter, ami elmarad az időszaknak megfelelő sokéves átlagtól, és amennyiben az átlagosnál szárazabb és melegebb nyárról szóló meteorológiai előrejelzések beigazolódnak, akkor a szezon végére akár 55-60 centire is csökkenhet a vízállás" - mondta el a Heteknek Varga György, a VITUKI Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutató Intézet tudományos főmunkatársa. Hozzátette: az elmúlt bő két évtizedben tendenciózusan csökken a vízgyűjtő területekről a tóba befolyó víz mennyisége, és az ezredforduló után a tóra hulló csapadék mennyisége több egymást követő évben is elmaradt a sokévi átlagtól. 2000 és 2003 között volt a legrosszabb a helyzet, előfordult, hogy a vízállás 23 centire apadt.
A csapadék és a befolyó víz mennyisége mellett a hőmérséklet (ennek következtében a tó, valamint a vízgyűjtő területek párolgása) is befolyásolja a vízállást. E tekintetben - mondta Varga György - az éghajlati változásokról szóló hosszú távú előrejelzések szintén nem adnak okot bizakodásra: a következő évtizedekben ugyanis az évi középhőmérséklet több fokot is emelkedhet a régióban. Ami a csapadékot illeti: az éves mennyiség változása a várakozások szerint a következő évtizedekben nem éri el a 10 százalékot, ugyanakkor az éven belüli megoszlása elmozdul az ősz, a tél és főleg a tavasz javára, ugyanakkor a nyarak lényegesen szárazabbak lesznek. Mindezek nyomán a Balaton jövőjére vonatkozó különböző menetrendek között az is szerepel, hogy - a régióra vonatkozó éghajlati forgatókönyvek beválása esetén - a tó vízkészletének és vízszintjének jelentős mértékű csökkenése is bekövetkezhet. A szakember szerint ez a szcenárió főként a figyelemfelhívást szolgálja, ám a realitását sem lehet teljesen kizárni.
Ami a megoldási lehetőségeket illeti, Varga György szerint a legfontosabb, hogy az eddigieknél sokkal komolyabban kellene foglalkozni a Balaton jövőjével, több összehangolt tudományos igényű kutatómunkára lenne szükség. Szakmai véleménye szerint az alkalmazkodás mellett a megoldás irányába hathat a vízállás szabályozásának felülvizsgálata (jelenleg ugyanis 110 centiméter felett a „vízfelesleget" leeresztik a tóból a parti és partközeli infrastruktúra védelmében); valamint a vízgyűjtő terület vízmegtartó képességének lehetőség szerinti növelése, a területhasználat módosítása.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »