A szombati tüntetés kapcsán a kormányszóvivői iroda közleménye lényegében azt állította, hogy önök az emberek érdekei helyett saját politikai pecsenyéjüket sütögetik. Hogy állnak?
–ŰSzijjártó úr már igazán kivehetné ezt a lemezt, és betehetne egy másikat, mondjuk azt, hogy törvényi kötelezettségeiknek megfelelően valóban elkezdik a társadalmi párbeszédet a szakszervezetekkel. Az a populista, demagóg szöveg, hogy soha ilyen széles körű egyeztetést nem folytattak Magyarországon, egyszerűen nem igaz. Ha igaz lenne, akkor nem száz szakszervezet és érdekképviselet sorakozott volna fel a Kossuth téren szombaton, hogy demonstráljanak többek között az ilyen kommunikáció ellen is. A kormány játszhatja a vak ló politikáját, csak egy idő után a vak ló neki fog menni a falnak.
A szakszervezetek azonban még kivárnak, nem egyértelmű, hogy miként fogadják a Magyar Szolidaritás ötletét. Mire számítanak?
–ŰTalán azt hiszik, hogy egy új szakszervezeti mozgalmat akarunk elindítani, de erről egyáltalán nincs szó. Az akcióegységet természetesen fenntartjuk a demonstrációsorozathoz csatlakozott szervezetekkel, sőt továbbiakat is várunk, ám a Szolidaritáshoz csak magánszemélyek csatlakozhatnak, határon belül és határon túl. Mi egy társadalmi párbeszédet szeretnénk kialakítani, és nem kívánjuk élezni a feszültséget a szakszervezetekkel vagy a szakszervezeteken belül – az a tagság dolga, hogy leváltják-e azokat, akikről esetleg úgy gondolják, hogy nem elég hatékonyak az érdekképviseletben.
Ugyanakkor a Szolidaritás létrejötte már önmagában kritikát jelent a szakszervezetekre nézve, nem?
–ŰMindenképpen. A munkavállaló számára nincs rosszabb, mint az, hogy felszalámizzák a szakszervezeteket. Bizonyos szakszervezetek egy kicsit simulékonyabbak, mások keményebben mernek fellépni. Ez így nem jó. Egységesen kell odaállni; ha kell, akkor több százezres tömegnek kell megmozdulnia, ha nem értünk egyet azzal az iránnyal, amely felé tart az ország.
Technikailag hogyan fog működni a társadalmi párbeszéd?
–ŰMegpróbálunk alternatívákat kidolgozni a kormány ötleteire. A katasztrófavédelmi törvénnyel kapcsolatban például a kormány egyetlen percet sem egyeztetett velünk, pedig azt gondolom, hogyha valakit, akkor a tűzoltó-szakszervezetet hangsúlyosan érinti a tűzoltóságok államosítása.
Politológusok már arról beszélnek, hogy a lejáratódott, súlytalan ellenzéki politikusok helyett önök képviselhetnek valamiféle ellensúlyt az Orbán-kormánnyal szemben. Létrejöhet-e ebből a mozgalomból egy politikai alakulat?
–ŰA politológusok azért vannak, hogy elemezzenek, de mivel nem lehet megmondani, hogy ennek a mozgalomnak mi lesz a kifutása, ez annyit ér, mint ha leülnénk páran, és megpróbálnánk kitalálni az öt nyertes lottószámot. Egyelőre az a cél, hogy minél szélesebb körű legyen ez a társadalmi összefogás.
Mi az oka annak, hogy a budapestieket nem sikerült megszólítani a D-dayjel?
–ŰNem érdemes ezt településekre lebontani. Ha a 2002-es Fidesz-nagygyűlésen kétmillióan voltak, akkor mi most egymillióan. Félretéve a viccet, nagyságrendileg olyan ötvenezren voltunk.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »