Az öt legnagyobb pedagógus szakszervezet felhívására mintegy 15 ezer oktató gyűlt össze az ország minden tájáról a múlt hétvégi pedagógusnapon, hogy ünneplés helyett tüntetéssel tiltakozzanak a szakképzés és a közoktatás tervezett átalakítása ellen. Szerintük nem szabadna nélkülük dönteni az intézmények államosításáról, a központi bérfinanszírozásról és létszámgazdálkodásról, a pedagógusok munkaidejéről, bérezéséről és nyugdíjazásáról. Az átalakítások következtében várható intézménybezárások és elbocsátások különösen aggodalommal töltik el a szakmabelieket: számításaik szerint rövid úton 30-40 ezer pedagógus kerülhet az utcára. Elfogadhatatlannak tartják a tankötelezettségi korhatár 16 évre való leszállítását is, mivel így nem biztosítható a szakképesítés megszerzése, különösen, hogy a szakképzés a Magyar Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörébe került, amit ők elleneznek. A tüntetők az oktatási államtitkárságnak címzett petíciójukban 10 százalékos béremelést is követeltek.
A demonstráción a szakszervezeti vezetők egyebek mellett elmondták: tíz év alatt 40 százalékkal csökkent a pedagógusok reáljövedelme, kötelező óraszámuk pedig 20 százalékkal növekedett. Elvontak sok álláshelyet, az adminisztratív feladatokat is a tanároknak kell elvégezniük. Szerintük fontos lenne, hogy ne gazdasági miniszter határozza meg a pedagógusok kötelező óraszámát, illetve rossz iránynak tartják, ha az oktatásra csak úgy tekintenek, mint egy költségvetési kiadásra, nem pedig olyan befektetésre, amely megtérül.
A kormánypártok reakciói elutasítóak voltak. A KDNP egyenesen elítélte a vasárnapi megmozdulást, mondván: nem szakmai, hanem politikai érdekek álltak a demonstráció mögött. A KDNP nyilatkozatában leszögezte: a szakszervezetek olyan kérdések miatt szerveztek tüntetést, amelyekről a kormány nem döntött, így azokról még nem lehet részletekre kiterjedő egyeztetéseket folytatni. Ezt hangoztatta Hoffmann Rózsa államtitkár is, aki a tüntetés előtt tárgyalt a szakszervezeti vezetőkkel, és arra kérte őket, hogy álljanak el a demonstrációtól. Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő pedig kifejtette: a kormánydöntéssel megvárják a nemzeti konzultáció eredményét, a pedagógusok pedig vegyenek részt az össznépi kérdőíves levélváltásban, ha szeretnék a véleményüket kifejteni. A nemzeti konzultáció - ami mellesleg adatvédelmi szempontokból is aggályos akciónak bizonyult - tudvalevően június 30-án zárul, utána feldolgozzák a beérkezett válaszokat, miközben július 16-ig működik az Országgyűlés, tehát parlamenti előterjesztés szeptember előtt biztosan nem várható.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »