A parlament hétfőn elfogadta azt a kormánypárti módosító indítványt, amely 70-ről 62 évre csökkenti a bírók nyugdíjkorhatárát. A váratlan intézkedés az idén 228 bírót érint, ami a 2900 fős bírói állomány jelentős hányada - ráadásul az érintett bírók között sokan a hierarchia magas fokán állnak.
Az intézkedés ellen a Legfelsőbb Bíróság, az ítélőtáblák, a megyei bíróságok és a Fővárosi Bíróság elnöke is tiltakozott. Baka András, a Legfelsőbb Bíróság elnöke a szavazás előtt levélben kérte Orbán Viktort, hogy ne fogadják el az indítványt. Baka szerint nagyon úgy tűnik, hogy a kormány politikai támadást indított a bírák ellen, és az előző rendszerben is már ítélkező bírákat akarja eltüntetni.
„Míg a korábbi időszak kormányzata nyíltan az ítélkezés jobboldali elfogultságát bírálta, az elmúlt mintegy két hónapban a jobboldali média egy része a volt diktatúra bíráiról beszél, és eltávolításukat egyre hangosabban követeli. Tekintettel arra, hogy az idősebb bírák eltávolítására vonatkozó és szakmai célokkal ellentétes javaslat ebbe a folyamatba is illeszthető, a független elemzés nem zárhatja ki a bírói kar ellen irányuló súlyos politikai támadást sem" - fogalmazott a bírói kar vezetője.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »