Varga Mihály és Áder János. Dicséret balról, kritika jobbról Fotó: V. Sz.
Határon innen és túl is nagy port kavart fel, hogy a Fidesz megszavazta Románia uniós csatlakozását. Sokak előzetes várakozásaival ellentétben a nagyobbik ellenzéki párt a parlamenti szavazáson keleti szomszédunk uniós integrációja mellett voksolt. Tette ezt annak ellenére, hogy vezetői – köztük Szájer József és Orbán Viktor – korábban több alkalommal jelezték: szavazásukat Erdély autonómiájának megadásához fogják kötni. Sajtóértesülések szerint végül azért döntöttek az igen mellett, mert az RMDSZ és az ottani magyarok többsége is azt várta a Fidesztől: szavazzon igennel.
A radikális jobboldal azonban már a szavazás előtt is korábbi ígéreteit kérte számon a nagyobbik ellenzéki párton. A Jobbik aktivistája a szavazás napján röplapokat szórt a parlamenti ülésterembe, a karzatról pedig transzparenst lógatott le, amin a "Ne legyetek hazaárulók!" szöveg volt olvasható. A szavazás után a radikális jobboldal a Fidesz pálfordulásáról beszélt, azt állítva: a Fidesz elnöke elvesztette az erkölcsi és politikai alapot a határon túli magyarság érdekeinek képviseletéhez. Mérsékeltebb hangok ugyan Gyurcsány felelősségét firtatták, ám ezeket elhalványítják Fidesz közeli újságírók korábbi kijelentései. Bencsik András például egy évvel ezelőtti írásában "ócska nemzetáruló"-nak nevezte azt, aki megszavazza Románia csatlakozását.
A jobboldallal ellentétben a parlament hétfői ülésén Gyurcsány Ferenc több alkalommal is "megdicsérte" az ellenzék vezérét. A miniszterelnök örült annak, hogy Orbán szerint jó a nyugdíjkorrekcióval kapcsolatos javaslatuk, és azt is örömtelinek nevezte, hogy az euró bevezetésének kérdésében rugalmasabb állásponton van, mint párttársa, Varga Mihály.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »