"Az zajlik most az egészségügyben, ami 1988–90-ben a privatizációs hullám alatt zajlott az országban" – jellemezte Mikola István egészségügy-miniszter a kórházi intézményi törvénytervezet kapcsán kialakult politikai vitát. "Most is hasonló a tét: vagy anarchiába visznek a nagy privatizációk, vagy sikerül leszabályozni ezeket az ambíciókat, és korszer? piacgazdaságot építeni köré. Ezt szolgálná a most benyújtott törvénytervezet: megadjuk azokat a piaci formációkat és gazdasági mozgástereket, amelyben az egészségügy működhet. Emellett megfogalmazunk egy új orvosi jogállást, a szabad szellemi foglalkozást, ami természetesen alternatívaként jelenik meg."
Arra a kérdésre, hogy minek tulajdonítja a szakma ellenállását, amely elsősorban a Magyar Orvosi Kamarán keresztül jelenik meg, a szakminiszter elmondta: tapasztalatai szerint a szakma megosztott, hiszen a fiatal orvosok várják, hogy változzon valami, a szakma többi szereplőjével, ápolókkal, műtőasszisztensekkel együtt. "Ez a valami azonban nem az, hogy a tárca kap majd százmilliárdot, hiszen van költségvetés, ennek keretében kell mozognunk – fejtette ki Mikola. – Jelenleg arra van lehetőség, hogy a kormány által a tárcának juttatott plusz forrásokat eljuttassuk oda, ahol a legfeszítőbbek a gondok. Az ápolónők, szülésznők, műtőssegédek bérfejlesztésére kerülhet sor, sőt végül sikerült intenzív terápiás osztályokon foglalkoztatott orvosoknak, szakaszszisztenseknek, ápolóknak és műtőasszisztenseknek – valamivel több mint ötvenezer alkalmazottnak – is juttatni ebből a keretből."
Mikola ugyanakkor elismerte, hogy a plusz források nem váltják meg az ágazatot. "Az ágazatnak új közgazdasági megalapozásra van szüksége" – fejtette ki a miniszter. A kialakult vitákat azzal magyarázza, hogy nem lehet úgy változtatni, hogy ne okozzon érdeksérelmet, különösen egy olyan bonyolult érdekviszonyokkal terhelt ágazatban, mint amilyen a magyar egészségügy. Tapasztalata szerint le lehet ülni a politikai pártokkal egyeztetni, hiszen az inkriminált pontok benne vannak az MSZP és az SZDSZ programjában is, és az Orvosi Kamara módosító indítványait is átvezetik a tervezetbe. Azt, hogy első körben mégis leszavazták a képviselők, Mikola István így kommentálta: ez egy nagy politikai játék, és továbbra is bízik abban, hogy át fog végül jutni a döntéshozók rostáján. "Csak ebben az esetben lesz arra lehetőség, hogy a 2003-as költségvetésben új forrásigényekkel állhasson elő az ágazat, amely elvezet majd ahhoz, hogy a béreket is megfelelően lehessen rendezni. Rendkívül fontosnak tartom, hogy a törvény megszülessen, mert ha nem változtatunk, az egészségügy elveszíti azt az esélyt, hogy a következő költségvetési törvényben valóban forrásváltozás történjen."
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »