A történet drámaiságát csak fokozza, hogy - mint ahogy sokan mások (erről lásd keretes írásunkat) - Whitney Houston is erős keresztény gyökerekkel bírt, mi több, sokan újjászületett hívőként tartották számon. Annyi bizonyos, hogy pályafutása a New Jersey-i baptista gyülekezetben indult, ahol már tizenegy évesen szólóénekesként kápráztatta el a közösséget. Halála kapcsán most többen is visszaemlékeztek Houston „gyönyörű, inspirált" személyiségére. „Imádott énekelni, és mindig nagyon vidám volt" - nyilatkozta az egyik gyülekezeti tag. Whitney az anyatejjel szívta magába a zenét: édesanyja, Cissy Houston és unokatestvére, Dionne Warwick gospelénekesként váltak ismertté, keresztanyja pedig a legendás Aretha Franklin volt.
Houston háromoktávos hangterjedelme hatalmas energiával párosult. A legbonyolultabb zenei darabot is erőfeszítés nélkül tudta elénekelni. Jó példa volt erre az 1991-es fellépése a Super Bowlon, ahol az amerikai himnuszt énekelte elemi erővel. Egy másfél oktávos dal a legtöbb énekesnek egy hegymászással ér fel, de Whitney egyszerűen mosolyogva énekelte, mintha csak beszélgetne.
A karriertörténethez azonban az is hozzátartozik, hogy a gyülekezet mellett 15 évesen már édesanyját kísérte különféle éjszakai klubokba, ahol hozzá hasonlóan ő is vokalistaként lépett fel. (Whitney egy interjúban ennek ellenére azt mondta, hogy „anyám nem akarta, hogy a szórakoztatóiparban kössek ki, nagyon aggódott értem, mert nagyon jól tudta, miről szól a híres emberek játéka".) Csinos alkata miatt a divatszakma is felfigyelt rá, így 17 évesen - fekete lányként - már keresett modell volt, és miután mentora, Clive Davis „felfedezte", énekesnői karrierje is berobbant.