Igazuk lenne? A hangjuk biztos, hogy nagy. Az is igaz, hogy az ellenzék mondhat értelmes dolgokat is, akár igazuk is lehet. Az, hogy Gyurcsány Ferenc valakinek nem szimpatikus, még nem elég ok arra, hogy hazugnak mondjuk. Másrészt a diktatúra szó puszta ismételgetése is hatással van a hallgatókra, ezért érdemes megvizsgálni a valóságtartalmát is. Tényleg zsarnokságban élnénk?
Csak egy-két személyes tapasztalatot osztanék meg ezzel kapcsolatban. Még a választások előtt nagyon gyakran találkoztam hatalmas plakátokkal, amelyek gengszter rablóbandának ábrázolták a kormányzatot és maffiavezérnek a kormányfőt. Száz százalékig biztos vagyok abban, hogy ilyen egy tényleges diktatúrában nem fordulhatna elő. A választások napjára is élénken emlékszem. Amikor elmentem szavazni, az iskola előtt, ahol szavaznom kellett, csak egy ellenzéki párt plakátja volt ott jogellenesen.
A szavazófülke függönyét behúztam, kiterítettem a hatalmas lepedőnyi lapokat. Rengeteg párt és mozgalom közül választhattam. Bármelyik mellé rajzolhattam ikszet. A helyszínen senki sem súgott, senki nem ellenőrzött. Arra is emlékszem, amikor kezdtek megjelenni a magas részvételi adatok, az egész ellenzék izgatott lett, és már előre látta a győzelmet. Volt újságíró, aki kis híján pezsgőt is bontott. Teljesen biztos, ha győztek volna, akkor Scheppele prof az igazi demokrácia diadaláról nyilatkozna, nem a „látszatválasztásokról”. Hellernek esze ágában nem lenne zsarnokozni az új miniszterelnököt. Talán csak Gyurcsány Ferenc szomorkodna, mert nem ő lett a prime minister, hanem a Karácsony.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »