A választási eredmény – ha lehet hinni a Fideszből vasárnap szivárgó információknak – a kormánypárt vezetőit is meglepte, az ellenzéki politikusokat és a Fidesz-ellenes értelmiségi és médiaelitet pedig egyenesen sokkolta. Mi másnak tudnánk be az országosan szervezett választási csalásról szóló, a 2002-es hídfoglaló és a 2006-os Kossuth téri tüntetőkére emlékeztető elméletek elszaporodását?
A meglepetés és a döbbenet annyiban érthető, amennyiben a Fidesz idén lényegesen, közel 400 ezerrel növelte listás szavazatainak számát, aminek következtében a kormánypárt listás szavazatainak aránya 45-ről 49 százalékra növekedett négy év alatt.
Csakhogy ebből egyáltalán nem következik, hogy ez a növekedés csalással következett volna be. Az elmúlt napokban előkerült ügyek és az NVI vasárnap esti működése azt mutatja, hogy a választás lebonyolítása során korántsem volt minden rendben. Több, akár sok helyen előfordulhattak szabálytalanságok, de országos, szervezett csalásra utaló jel eddig nem került elő. Az ellenzék a csalásról szóló konteók dagasztása helyett jól tenné, ha szembenézne azzal, hogy nemcsak a választást, hanem a kétharmadot sem csalás döntötte el, hanem valami egészen más.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »