Az országos tüntetés-sorozat szétzúzta a megdönthetetlennek hitt hatalom mítoszát. Néhány elvakult fideszes vélemény-formálótól eltekintve még a kormánypárti sajtóban is tapasztalható a meghökkenés, hogy mindez miért és hogyan is történhetett meg. Megmutatkozik ez a rendíthetetlen csahosok idegességről árulkodó publicisztikáiban is, amelyek éppen a legyőzhetetlenséget próbálják visszaperelni az esemény tényszerűségeit tagadva. Ellenzéki machinációt szuggerálnak. Ami persze, ha úgy volna, akkor sem lenne kifogásolható. Miért is lenne az? Egy demokráciában gyakran előfordul, hogy az ellenzék a kormányzattal szemben tüntet. Akik ezt pejoratív formában, vádként fogalmazzák meg, nem az ellenzéket, hanem önmagukat leplezik le. A saját demokrácia-fölfogásukat, és azt, hogy számukra nincs, nem is lehet legitim ellenzék, csak nemzetellenes machináció.
Valójában a politikai ellenzék akkora erőt, mint a demonstrálók, nem tud felmutatni. De a kormányzatot körömszakadtukig védelmezők számára nincs más menekülési útvonal, hogy megtépázott eszméiket menekíthessék a rájuk nehezedő kudarc árnyékából. Hiszen az országos tüntetéssorozattal kapcsolatban a külföldi, azaz külső beavatkozási-gyarmatosítási szándékra értelmetlen lenne hivatkozni. A gyengébb idegzetűek azonban még ezt is megpróbálják, és a tüntetésen jelenlévő amerikai ügyvivőre terelik a figyelmet. Azt ugyan nem mondják, nem mondhatják, hogy a tüntetést ő szervezte, de a jelenléte ellen kifogást emelnek. Ami azért is kézenfekvő, legalábbis az ő logikájuk szerint, mert az Egyesült Államokból való kitiltás kapcsán az ügyvivő is, hazája is az érdeklődés középpontjába került.
Az, aki most politikai publicisztikáiban az Egyesült Államokat veszi célba, meg kell mondanunk, következetes önmagához. Mivel a pártállam idején is elkötelezett újságíró volt, ezúttal sem tesz egyebet, mint a korábban is használt kommunista frazeológiáját alkalmazza. Nála ugyanúgy hiányzik a tükörbenézés hajlandósága, mint a kollégájánál, aki nem röstellte a tüntetők genetikai adottságait tollhegyre tűzni, s annak torz és célzatos karikatúráján élcelődni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »