Vagyis elérkeztünk az orbáni populizmus egy újabb motívumához, ezúttal az energiaárak témájára hangszerelve. Ámbár a miniszterelnök azt a már ismert kommunikációs sémát alkalmazza, miszerint kormánya a lakosság helyett a szolgáltatókat terheli, mert azok az extraprofitjukból méltán áldozhatnak a társadalmi igazságosság oltárán, ebben az esetben azonban ez a megejtő teória még kevésbé igaz, mint mondjuk az informatikai avagy a bankszektorra vonatkozóan. Abban persze nincs különbség, hogy amiként ez utóbbi ágazatokban, úgy jobbára már az energetikai üzletágban sincs nyeresége a cégeknek. Éppen ennek következtében maradnak el a szükséges fejlesztések és hálózatfelújítások, a bankok pedig ugyanezért nem hiteleznek, ami természetszerűen befagyasztotta a gazdasági növekedést.
Az energia területén viszont tetézi a bajt, hogy Orbán megvásároltatja az állammal az E.ON gázüzletágát, vagyis az orosz gázimportszerződéssel rendelkező E.ON Földgáz Trade és a tározói kapacitást birtokló E.ON Földgáz Storage nevű vállalatokat, miáltal – állítása szerint – lehetővé válik az olcsóbb gázszolgáltatás. Csakhogy ez a legkevésbé sem felel meg a valóságnak. A globális piacon ugyanis a földgáz ára attól még nem csökken, hogy ezentúl nem egy multicég, hanem a magyar állam kezében lesz a szolgáltatói infrastruktúra meghatározó része. Történetesen a Gazprom számára édesmindegy, kinek adja el az energiahordozót – a kitermelői kalkuláció továbbra is a világpiaci trendekhez igazodik.
Amennyiben a gázüzlet a Magyar Villamos Művek tulajdonába kerül – mert a hírek szerint a kormánynak ez a szándéka –, akkor legfeljebb annyi változik, hogy a tízszázalékos árcsökkentés miatt kieső bevételt a költségvetésnek kell állnia. Persze, az állami vállalatra rálőcsölhető a veszteség, ám azt csak a hálózatfejlesztés és -karbantartás rovására tudná kigazdálkodni. Ami pedig egyértelműen veszélyezteti az ellátás biztonságát. Másként fogalmazva: a gázüzlet semmiképp nem lehetséges nonprofit alapon, mert az üzemeltetés igen magas költségeit akár a magán-, akár az állami vállalatnak meg kell keresnie.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »