Természetesen a bevándorlás politikai hatásairól is számos tanulmány készült az utóbbi időben. Tekintve, hogy a republikánusok részint a bevándorlást teszik felelőssé Amerika gazdasági problémái miatt, a demokraták pedig sikerrel állítják maguk mellé a letelepedett migránsokat, a téma a jelenlegi elnökválasztási kampány során is igen érzékeny.
Ám még a különböző politikai nézeteket valló közgazdászok is megegyeznek abban, hogy az amerikai gazdaság teljesítményét jelentősen visszavetette, amikor Mexikóból és más határ menti országokból tömegesen megindult az (illegális) bevándorlás – legutóbb néhány évvel ezelőtt. Mivel a bevándorlók általánosságban alacsonyabban képzettek, mint az amerikai állampolgárok, a bevándorlás a munkaerőpiacon speciális kínálatnövekedést okozott, és így az alacsonyabban képzett amerikai munkások jövedelme megközelítőleg 10 százalékkal csökkent – állítja elemzésében a Harvard egyik kutatója. Ez, ha kis mértékben is, de hozzájárult ahhoz, hogy az a bizonyos bérolló, azaz az alacsony képzettségűek és a középosztály jövedelme közötti különbség, tovább nyíljon.
A bevándorlást támogatók azonban hangsúlyozzák: a bevándorlók éveken keresztül több módon is segítették az ország gazdaságát. Először is, a hazai munkavállalók egy része például magasabb pozíciókban helyezkedhetett el, míg a bevándorló munkavállalók oktatásán és egészségügyi költségein is sikerrel spórolt a kormány – írja a WSJ. További érv, hogy az olcsóbb bérek például az építőiparban olcsóbb kivitelezési költségekhez vezethettek. A cégek jobb árajánlatokat tehettek egy-egy új projekt megvalósítására, ami serkenthette az ipart, ami pedig (elméletben) új munkahelyeket is eredményezhetett.