A Morgan Stanley elemzői a 2016-os évre három forgatókönyvet vázoltak fel. Elsősorban, azaz alapesetben az idei év befektetési szempontból hasonló lesz a 2015-ös évhez, „csupán” nagyobb ingadozásokkal kell számolni. Elkerülhető lesz a recesszió, de a gazdasági növekedés nem lesz gyors, a dollár pedig erős marad. Az aktuális piaci változások fényében elképzelhető, hogy többször is módosítani kell majd a befektetési stratégián. A pesszimista verzió szerint a dollár tovább erősödik, tovább nehezítve a nyersanyagpiacok helyzetét, illetve a kínai növekedési kilátásokat. Míg az optimista szcenárió azt feltételezi, hogy a Fed lassabban emeli a kamatokat, az EKB és a japán jegybank tovább folytatja a mennyiségi lazítás politikáját, így elérhetővé válna, hogy a dollár erősödése befejeződjön – ami meglepetést jelentene a piacoknak. Ennek következtében az olajár stabilizálódhatna, a deflációs félelmek eloszlanának, és az amerikai cégek profitja is javulhatna.
Tavaly decemberben az amerikai jegybank a várakozásoknak megfelelően 0,25 százalékpontos kamatemelést hajott végre, ezzel a 2008 decembere óta érvényben levő ráta most 0,50 százalékra emelkedett. A Fed utoljára 2006 júniusában szigorított, és egy évtized elteltével az elemzők prognózisai szerint a Fed ebben az évben még 2-3 alkalommal emelhet az irányadó rátán. Ez pedig – véleményük szerint – jelentősen átszínezheti 2016-ban a piacok teljesítményét, és nem csupán az USA-ban, hanem világszerte. Ritka anomália, hogy míg a Fed szigorít, az EKB és Japán ellentétes irányba halad: továbbra is folyik a mennyiségi lazítás. Így, mivel az európai és japán pénzcsapok továbbra is nyitva maradnak, az elemzők jelentős volatilitásra számítanak a piacokon. A változékonyságot növeli Kína gazdaságának várható további lassulása, illetve egyes feltörekvő országok sérülékenysége is. Az ázsiai térség lassulása világszerte növeli a jövőbeni megrendelések alakulásával kapcsolatos bizonytalanságot. Ezek a világpiaci mozgások bár rejtenek magukban veszélyeket is, de megfelelő odafigyeléssel remek befektetési lehetőségeket nyithatnak.
Mindezek fényében, egy befektetési portfólió tervezésénél még mindig a pénzpiaci alapok képezik a mintaportfóliók legnagyobb részét, ezt követik a fejlett piaci részvények, de már kisebb mértékben gondolkodnak Oroszországban és Kínában a szakemberek. Az amerikai részvények közül a nagyvállalatok papírjai élveznek nagyobb bizalmat. Az európai részvények az amerikaiakhoz képest még mindig túlértékeltek a stratégák szerint, így az amerikai piacon jó lehetőségeket lehet találni a tőkeerős és jelentős növekedési potenciállal rendelkező vállalatok között. Az erős dollárárfolyam miatt az exportorientált vállalatok nyereségessége kisebb lehet, ezért célszerű olyan cégek papírjaiba fektetni, amelyek az amerikai piacon szerzik nyereségüket – hangzik a jótanács. Ilyenek lehetnek a kiskereskedelmi és étteremláncok, távközlési cégek, pénzügyi szolgáltatók részvényei vagy egészségügyi, technológiai részvények.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »