A kapitalizmus a legtöbb ember számára egyet jelent az „amerikai álommal”: azaz, hogy valaki – a szabadságnak és a társadalmi mobilitásnak köszönhetően – a korábbi körülményeitől függetlenül, saját erőfeszítései által képes egy jobb életet teremteni a maga és családja számára. A brit YouGov által készített felmérés adatai alapján úgy tűnik, hogy világszerte egyre kevesebben látják elérhetőnek ennek megvalósítását, és egyúttal erős kétségeiket fejezték ki a kapitalizmus létjogosultságával kapcsolatban is.
A kérdőívnek azzal az állításával, miszerint a következő generáció feltehetőleg gazdagabb, egészségesebb és nagyobb biztonságban lesz az előzőhöz képest, a megkérdezett országokban meglepően kevesen értettek egyet. A szeptember elején lefolytatott megkérdezések eredményeként látható, hogy a távol-keleti országok optimizmusával szemben az Egyesült Királyságban a megkérdezettek 19, Németországban 15, míg az Egyesült Államokban mindössze 14 százaléka látja pozitívan a jövőt. A dolgok közelmúltbeli alakulása azonban nem igazolja ezt a pesszimizmust: az összes kontinensen egyre tovább élnek az emberek, egyre kevesebben halnak meg természeti katasztrófákban, kevesebb mezőgazdasági termés vész el, és a Világbank adatai alapján is naponta 100 ezer ember emelkedik ki a szegénységből. Még a legpesszimistábbnak tűnő Egyesült Államokban is több szempontból javulni látszanak az életkörülmények. Az ottani válaszadóknak mégis 55 százaléka úgy gondolja, hogy a kapitalizmus rendszerében a gazdagok csak gazdagabbak,
a szegények pedig csak szegényebbek lesznek, amely pont a fentebbiekben említett amerikai álom szöges ellentétének mutatkozik. Itt a megkérdezettek 65 százaléka azzal az állítással is egyetért, miszerint a nagyvállalatok adókat kerülnek el, károsítják a környezetet, és politikusokat fizetnek le bizonyos „szívességekért” cserébe.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »