Nemrég tette közzé a világ vagyoni helyzetéről készített jelentését a Capgemini, amelyből kiderült, hogy 2014-ben 920 ezer ember avanzsált milliomossá, így a milliomosok összesen mintegy 14,6 milliónyian vannak. Néhány napra rá, egy másik nemzetközi tanácsadó cég, a Boston Consulting Group (BCG) is nyilvánosságra hozta saját tanulmányát ugyanebben a témában: ők már 2 millió új milliomosról és 17 milliós összlétszámról írtak. Egy másik, a Credit Suisse felmérése már durván 35 millió milliomost számlált, és számításaik szerint 2019-re ez a szám egészen 53 millióra is felszökhet. A sorban következő nemzetközi ingatlantanácsadó cég a londoni illetőségű Knight Frank volt, amely szerint tavaly az egész világon 17,8 millió milliomos volt összesen.
Bár a mérési eredmények országonként változnak, egy állítás közös bennük: az USA-ban él a legtöbb gazdag. A pontos számokat illetően viszont már eltérések tapasztalhatók: a Capgemini szerint 4,3, a BCG szerint 6,9, míg a Credit Suisse szerint 14,2 millió milliomos van az Egyesült Államokban. A mérésbe a chicagói székhelyű kutató cég, a Spectrem Group is beszállt, de szerintük „csak” 10,1 millió amerikai milliomosról beszélhetünk. Érdekes módon a legnagyobb eltérések Kínában mutatkoznak, ahol a Capgemini kutatása alapján a milliomosok száma meghaladja a 890 ezer főt. Ezzel szemben a BCG 3,6 milliót számlált, miközben a Credit Suisse körülbelül 1 millió főről írt.
Mi okozza vajon ezeket a hatalmas különbségeket? A válasz nem túl lírai. A végeredmény csupán azon múlik, hogyan definiáljuk azt a szót, hogy „milliomos”. Ráadásul, míg bizonyos tanulmányok embereket, addig mások háztartásokat számoltak. És mialatt az egyik cég csak a befektethető összegre mondta azt, hogy vagyon, addig mások a házakra, lakásokra és más értéktárgyakra is vagyonként tekintettek.