A kőolaj, a benzin és még számos más nyersanyag ára zuhant hosszú hónapokon át egészen az elmúlt napokig. Az előző időszakban eleinte a dízelautók tulajdonosai örülhettek, aztán később már egy tanknyi benzinre is jóval kevesebbet kellett költeni. Az árak – a téli szabadesést követően – május óta ugyanis ismét folyamatosan zuhantak a világpiacon. Ez a trend pedig messze nem csak az energiaárak tekintetében érvényesült – gyakorlatilag az összes nyersanyag-összetevő lejtmenetben volt. Ami azonban az autóvezetők számára megkönnyebbülést jelentett, a gazdasági elemzőkre igencsak nyugtalanítóan hatott.
Így aztán nagy volt az öröm a tőzsdéken, amikor az elmúlt napokban végre 50 centtel ismét emelkedett a nyugat-texasi úgynevezett „édes” olaj hordónkénti ára, és felkúszott egészen 43 dollár fölé. (Emlékeztetőül: nagyjából egy évvel ezelőtt még 110 dollárt adtak egy hordóért.) A megnyugtatóbb tőzsdei hírek hallatán azonban a félelmek még nem múltak el teljesen. Ez nem véletlen, hiszen az utóbbi hónapok piaci tendenciái a 2008-as pénzügyi krízis legrosszabb időszakához hasonlítanak.
A fentiek láttán egyes szakértők egyenesen úgy fogalmaztak, hogy „a világgazdaság tulajdonképpen krízisüzemmódba kapcsolt” – olvasható a német Die Welt idevágó elemzésében. A vészjósló áresési tendenciák jól szemléltethetők a Thomson Reuters Indexen is. Olyan alapanyagok, mint a kőolaj, az alumínium, a búza vagy a szójabab, 2009 első hónapjaiban érték el a legalacsonyabb értékeiket, vagyis a 2008-ban kezdődő gazdasági világválság legkritikusabb szakaszában. Az utóbbi hónapokban ezeket a negatív csúcsértékeket közelítették meg a tőzsdei árfolyamok. A már említett texasi olaj például augusztus közepén már csak 42 dollárt ért a Thomson Reuters Index szerint barrelenként (itt 159 liter 1 barrel), 2009-ben pedig ez az ár 34 dollár volt.