Idén januárban a kirgiz AKI Press hírügynökség számolt be az izraeli külügyminiszter és Arkady Dvorkovich orosz miniszterelnök-helyettes legújabb találkozójáról. A külügyminiszter ezúton jelezte, hogy jelentős előrelépést tettek az ügyben: „Mérlegelünk, és dolgozunk egy szabad kereskedelmi zóna létrehozásán az Eurázsiai Gazdasági Unióval, amely a kölcsönös kereskedelmünkben nagy előrelépést jelentene”. Egy másik nyilatkozatában pedig hozzátette: „Megbeszéltük a részleteket. Időzítés tekintetében reményeink szerint reális, hogy áprilisban a megállapodásunk a végső szakaszába lépjen.” Lieberman nyilatkozatában arra is emlékeztetett, hogy Fehéroroszország, Kazahsztán és Oroszország vámuniója korábban Vietnammal is aláírt egy hasonló egyezményt. „Az volt az első példája ennek a fajta megállapodásnak, és remélhetőleg a második a miénk lesz.” A külügyminiszter hozzátette: mindkét fél keményen dolgozik a tervezeten, és kölcsönösen elégedettek az eredménnyel. „Ez egy nagyon komplex rendszer, és egy komplex megegyezés is, amely sok tényezőt foglal magában, így például: szabványosítást, vámeljárásokat és sok más dolgot is, de minden rendben halad előre” – mondta a részletekről.
Szakértők szerint az izraeli fél fő célja a tárgyalásokkal, hogy ellensúlyozza a „globális nagyhatalmak nyílt törekvéseit”, amelyekre rendszerint „új világrend” néven hivatkoznak. Ennek keretében a regionális nagyhatalmak Pekingtől Moszkváig, Londontól Washingtonig a nemzetállamok szuverenitásának csökkentését tűzték zászlójukra. Míg más országok regionális rezsimek földrajzi régióiba tömörülnek, addig Izrael csendesen dolgozik egy szabad kereskedelmi övezet kiépítésén a kínai kommunista rezsimmel, illetve a Kreml által irányított EEU-val. Az orosz fél az Izraellel való együttműködésről azonban már jóval általánosabban nyilatkozott: „több tucat ország jelezte szabad kereskedelmi együttműködési szándékát az EEU-val. Izrael az egyike ezeknek, tárgyalásokat folytatunk, és ha sikerül megegyeznünk, akkor szabad kereskedelmi megegyezést kötünk.”
Az EEU-ban egyezmény biztosítja a tagállamoknak a munkavállalóik szabad mozgását, illetve egy egységes piacot az építőipar, a kiskereskedelem és a turizmus területein. Az elkövetkezendő 10 év során terveik között szerepel egy közös bíróság létrehozása minszki központtal, továbbá egy pénzügyi szabályozó szerv is asztanai székhellyel. Az Eurázsiai Gazdasági Tanács – ezen felül – további intézményeket nyitna Biskekben és Jerevánban is. További tervek szerint engedélyezik majd a tőke szabad áramlását és a szabad kereskedelmi piac kialakítását 40 üzletág árui és szolgáltatásai számára, így például 2016-ban a gyógyszeripar számára.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »