A kellően masszív ajánlatot maga az izraeli energetikai miniszter, Silvan Shalom tette Rómában, amikor a mediterráneumi uniós vezetőkkel találkozott. Súlyos eurókért cserébe kiépítenék a földgázszállító infrastruktúrát Izrael partjaitól Ciprusig, ahonnan a nyersanyagot tovább vihetnék Olaszországba és Görögországba – tudósított nemrég a Business Insider. A híradások szerint mind Ciprus, mind Görögország és Olaszország is támogatta az ötletet, így az izraeliek legközelebb Brüsszelben prezentálhatják a terveiket.
Habár Európa számára olcsóbb volna Egyiptomon keresztül vinni a gázt, ez túl nagy – és feltehetően szükségtelen – kitettséget jelentene, tekintve az egyiptomi politikai helyzet instabilitását. Egy izraeli–török vezeték szintén olcsóbb lenne, ezt viszont rögtön szabotálja az a közismert tény, hogy a jelenlegi török miniszterelnök, Recep Tayyip Erdogan – finoman szólva is – Izrael egyik legnagyobb kritikusa.
Idén szeptemberben Izrael már kötött egy hasonló megállapodást Jordániával, 15 milliárd dollár értékben. Az egyezmény szerint Izrael 15 éven keresztül szállít nyersanyagot szomszédjának a Leviatán gázmezőkről. Ez mindmáig Izrael legnagyobb üzletkötése Jordániával, és ez egyben a jordánok fő beszállítójává is teszi. Silvan Shalom szerint ez a szerződés „történelmi jelentőségű, amely a két ország gazdasági és diplomáciai kapcsolatait is megerősíti”. Nem titok, hogy sikeres üzlet esetén hasonlókban reménykedik az izraeli vezetés az EU-val kapcsolatosan is, hiszen most eléggé felemás a viszony a palesztin üggyel kapcsolatos eltérő álláspontok miatt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »