Míg az amerikai felső tízezer továbbra is kenterbe veri az elitet a világ legtöbb pontján, a The New York Times egyik cikke szerint az alacsonyabb és közepes jövedelműek esetében viszont a fejlett országok hasonló társadalmi rétegei jóval nagyobb jövedelemnövekedést értek el az utóbbi harminc évben, mint amerikai társaik. Ma az amerikai háztartások 80 százalékára igaz, hogy sokkal kevesebb a jövedelmük, mint a hasonló háztartásoknak Kanadában, Svédországban, Norvégiában, Finnországban vagy Hollandiában. huszonöt évvel ezelőtt ez pont fordítva volt igaz – jegyzi meg az újságcikk.
Az eredmények azért is mellbevágóak, mert a leggyakrabban citált gazdasági adatok, mint például az egy főre jutó GDP, még mindig azt mutatják, hogy az USA a világ leggazdagabb országa. Ezek a számok viszont általában átlagértékek, így nem tükrözik jól a jövedelemmegoszlást – mondják a szakemberek. A GDP-ből származó jövedelemnövekedés jó része egy relatíve kis számú, magas jövedelmű csoportnál landol.
Az amerikaiak többsége viszont csak kullog a világ többi része után. A kanadai középosztály jövedelemszintje például 2010-ben felzárkózott az amerikai mellé, és azóta – minden bizonnyal – jóval meg is haladta azt. Nyugat-Európát tekintve, az itteni országok még mindig csak „loholnak” az amerikaiak után, viszont számos országban (Nagy-Britannia, Hollandia, Svédország) a különbség már jóval kisebb, mint mondjuk egy évtizeddel ezelőtt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »