Sajnos, nem feltétlenül. Ennek pedig több oka is van. A Heteknek nyilatkozó elemzők szerint például az ukrán események forintra gyakorolt hatása nem is számottevő. „A forint gyengélkedésének nincs sok köze az ukrán helyzethez. Sokkal inkább a feltörekvő piacokkal szemben táplált általános félelemnek tudható be. Ennek oka pedig gyakorlatilag a Fed döntése a QE (quantitative easing) visszafogásáról, azaz a kötvényvásárlások lassításáról. Ennek leglátványosabb eredménye pedig eddig Törökországban volt tapasztalható” – fejtette ki lapunknak Gyurcsik Attila, a Concorde Csoport elemzési üzletágának vezetője. Gyurcsik szerint, habár a nemzeti fizetőeszközünk árfolyama bő 10 forintot gyengült év eleje óta, a térségi devizákat tekintve egyáltalán nem kiugró az állapota. (Itt megjegyzendő, hogy talán aránytalanul is erősen zárta az előző évet a forint, 297 alatt). „Persze a złotyhoz képest látványosan gyengült a forint, de Lengyelország gazdasága igen erős és ezért nem is feltétlenül bölcs dolog a magyar–lengyel párhuzam ilyen jellegű figyelése” – tette hozzá Gyurcsik.
És akkor itt vannak a sokat citált kamatdöntések is! Február közepe óta 2,7 százalék az alapkamat, és a Monetáris Tanács a legutóbb is akkora vágás (0,15 százalékpont) mellett döntött, ami bőven felülmúlta az elemzői várakozásokat. Az alapkamat szintje így már kevesebb, mint a felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában, 7 százalékos alapkamatnál hivatalosan is „enyhítési ciklusba” kezdett a jegybank. Mivel az alacsony kamatszint és a gyenge forint egyáltalán nem függetlenek egymástól, a szakemberek arra számítanak, hogy az MNB talán „óvatosabb hangnemre” vált. (Nem mellesleg, az idei költségvetést is 300 forint alatti euróval tervezték, és igen jelentős eltérést jelentene a tervezettnél gyengébb árfolyam.)
Persze így utólag nehéz megmondani, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, azaz, hogy a forintot gyengítette a kamatvágás vagy a gyenge forinthoz igazították az alacsony kamatot? Sarkadi-Szabó Kornél szerint a kamatcsökkentés csak ráerősített a feltörekvő piacokkal kapcsolatban megfogalmazott aggodalmakra: „az alacsony kamat egy ilyen rizikós háttérben neonfényként világít a világpiacon, nem véletlen hogy az utóbbi hetekben jelentős pénzügyi tőke távozott a magyar piacról” – magyarázta kérdésünkre a közgazdász.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »