Bige László nem adja fel a KITE megszerzésére irányuló üzleti céljait – áll a Nitrogén Művek sajtóközleményében, miután a vételi szándékát lesöpörte az asztalról a KITE vezetése, a Guba Sándor által tett ajánlat révén. A második leggazdagabbnak tartott üzletember a sajtónak azt mondta, „a tárgyalások alapján lezártuk az ügyet, mostantól a jogászoké a pálya”. Bige László arra hivatkozik, hogy a KITE-menedzsment nyolc tagja korábban aláírta azt a szerződést, amely a vezetőkhöz kötődő Stabilizáló Kft. és az Összehangoló Kft. összesen 37 százalékos tulajdonrészét a Nitrogénműveknek adja. Bige azt is állítja, nem lehet, hogy Guba hitelből fizet a cégért, mivel az elmúlt 23 évben a KITE-nek összesen volt 27 milliárd forint nyeresége, vagyis józan számítások alapján nincs bank, amely finanszíroz erre a célra egy 15-20 milliárdos hitelt.
Ha nyíltan nem is hangzott el, de a „műtrágyakirály” szavai mögött érezni a sugallatot: valamelyik milliárdos befektető állhat a KITE-tranzakció mögött. Ha alaposan megvizsgáljuk, akkor a hazai agrárium tulajdonosi szerkezete egyértelművé teszi a titokzatos befektető személyét – mondta lapunknak Tóth József agrárközgazdász.
Az érintett pénzintézet nem más, mint az OTP, és annak vezetője Csányi Sándor, aki agrárbefektetéseiről már közismert. Csányi Sándor a szeptember elején zajló Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon, az OMÉK-on bejelentette, hogy az OTP a hazai agrárium hiteligényének 40 százalékát fogja hitelezni a jövőben. Ezt akkor senki nem értette, lévén, a mai helyzetben ez a hitelarány jó, ha eléri az 5 százalékot az OTP tekintetében. A KITE megszerzésével azonban mindez már lehetségessé válik, hiszen az ország szántóföldjeinek kétharmadán már most is a nádudvari cég a finanszírozó.