Az MNB jelenlegi vezetése a 2008-as forintválságból okulva az elmúlt években különös gondot fordított arra, hogy jelentős devizatartalékkal rendelkezzen az ország. 2008-ban ugyanis az MNB 16-17 milliárdos devizatartaléka „gyengének” bizonyult, ahhoz, hogy megvédje az országot a spekulánsoktól. Emiatt elérhető közelségbe került az államcsőd, amit a gyors IMF-segítséggel volt képes az ország elkerülni. A sokk hatására az MNB devizatartalék-állománya 2011-re a duplájára, 37,8 milliárd euróra nőtt, bár idén ez az állomány csökkent, de még így is 35-36 milliárd eurós ez a készlet.
Kormánypárti politikusok és a hozzájuk közel álló közgazdászok elejtett mondataiból úgy tűnik, hogy ebből az összegből „lecsípne” a kormány, hogy élénkítse a magyar gazdaságot. Talán ennek az is oka lehet, hogy a kormányzati ciklus elején Matolcsy György által beígért gazdasági növekedésből nem sok minden valósult meg, így nem áll a kormány rendelkezésére növekedésből fakadó – és ezáltal választásokkor „szétosztható” – többletbevétel. A magánnyugdíjpénztárak 3000 milliárd forintnyi „szabad” vagyonának államosításán túl csak az MNB-ben (ott is a tartalékokban) van olyan nagyobb összeg, amelyből megszorítások nélkül lehetne elvenni.
Több érvet is lehet hallani kormánypárti körökben ezzel kapcsolatban, hogy miért nem lenne ördögtől való ötlet 5 milliárd eurót (mintegy 1500 milliárd forintot) „elvenni” az előbb emlegetett devizatartalékokból. Az egyik, hogy az Európai Központi Banki (EKB), illetve az amerikai jegybank szerepét betöltő FED is öntött már a piacra likviditásösztönzés céljából eurót, illetve dollárt, így az MNB is követhetné a példájukat. (Bár az is igaz, hogy mindkét esetben a bankrendszer megmentése volt a cél, nem az állam, különösen nem egy választási kampány megsegítése). A másik érv pedig az, hogy közgazdászok között az az elfogadott „ökölszabály”, hogy a tartalék mértékének az egy éven belül lejáró devizaadósság mértékével kell arányban lennie, nagyjából azzal kell megegyeznie. Ez alapján elég lenne „csak” 32-33 milliárd eurót tartalékolnia az MNB-nek. Tehát e logika szerint akár 4-5 milliárd euró „szabad pénz” van a rendszerben.