Ahogy arról már korábban beszámoltunk (Az évszázad csalása. Hetek, 2008. december 19.) a New York-i tőzsdeguru piramisjátékhoz hasonló rendszerben gyűjtötte befektetési alapja ügyfeleit, a régebbieket mindig az újonnan csatlakozók pénzéből fizetve ki. Madoff összesen 65 milliárd dollárral tartozik befektetőinek, akiknek nem sok reményük van arra, hogy megtakarításaiknak akárcsak egy részét viszontlássák.
A bíró az ítélettel azt az üzenetet kívánta küldeni a közvélemény felé, hogy a Madoff által elkövetett bűntény „rendkívül gonosz", és „a rendszer ilyen manipulálása nem csupán egy papíron elkövetett, vér nélküli rémtett (lásd keretes írásunkat), sokkal inkább egy megdöbbentő, áldozatokat követelő gonoszság". Madoff - ismételten - mély megbánását fejezte ki.
A rendszer 2008. decemberi összeomlásához közvetlenül az vezetett, hogy a pénzügyi válság miatt megszorult ügyfelei hirtelen 7 milliárd dollárt kívántak kivenni az alapokból, amely összeget Madoff nem tudta felmutatni. Ekkor vallotta be cégeinél vezetőként tevékenykedő fiainak, hogy „az egész egy óriási hazugság", és hogy a maradék pénzből az alkalmazottainak és a családtagoknak kíván idő előtti prémiumot adni. Saját gyermekei másnap feljelentették.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »