Az OMSZ-parki bevásárlóközpont Budakalászon. Eltartja a községet Fotó: Somorjai L.
A község területére települt áruházak közel kétezer új munkahelyet biztosítanak a környékbeliek számára, akiknek a fele budakalászi lakos. A tény azért is figyelemreméltó, mert a községben korábban két textilüzem is működött, melyek a rendszerváltást követően tönkrementek, az elbocsátott dolgozóknak pedig nem sok munkalehetőségük adódott. A multik megjelenésével a helyi munkanélküliségi ráta 3-4 százalékra mérséklődött, ami megfelel a jónak tartott budapesti aránynak.
A Cora áruház 1995-ös megjelenését követően sorra épültek a különböző áru-házak, melyek a munkahelyek létesítésén túl infrastruktúrafejlesztést vontak maguk után: fejlődött az úthálózat, kerékpárút és csatornahálózat is épült. A tavaly megnyílt Metro áruház a forgalmi dugók elkerülése érdekében egy felüljárót is épített, melynek költsége 1,2 milliárd forint volt. Ennek a felét az állam állja ugyan, de megvalósulását teljes egészében az áruház finanszírozta, a költségeknek az államra eső részét csak később kapja meg.
A bevásárlóközpont területe korábban vadnövényzettel borított, mocsaras föld volt, mely gyakorlatilag értéktelennek számított. Eladásuk tiszta hasznot jelentett az önkormányzatnak, mondhatnánk "talált pénz" volt – értékelte az elmúlt tíz évet lapunknak Harcsa Lajos polgármester. A vételárból járdákat és új művelődési házat építettek Budakalászon.
A multik azonban nem csupán egyszeri bevételt jelentettek: a község területén működő cégek iparűzési adója folyamatosan fedezi az önkormányzat működési költségeinek 40 százalékát.
Harcsa szerint a multinacionális vállalatok nélkül a magyar gazdaság működésképtelen lenne, az iparűzési adó 2008-ra tervezett eltörlését pedig az önkormányzatokra mért kiheverhetetlen csapásnak tartaná.