21. századi gyógyfürdő. Frissítő élmény Fotó: MTI
Az egészségpénztárak szolgáltatásai közé tartozik például a kiegészítő táppénz betegség esetén, gyógyszer illetve gyógyászati segédeszközök (szemüveg, hallásjavító készülék) vásárlására, egészségmegőrző illetve kondíciójavító sporttevékenység költségeinek fedezése. Ennek keretében lehetőség nyílik uszoda, teniszpálya, konditerem bérletének megtérítésére, de – évi 70 ezer forint erejéig – sportszerek, kerékpár, teniszütő stb. vásárlására is. Vonzó szolgáltatás a felüdülést, a rekreációt szolgáló pihenés támogatása is, így wellness szolgáltatásokat kínáló szállodákban történő pihenés, 2005-től évi 150 ezer forint erejéig.
A rekreációba masszázs, gyógytorna, fizikoterápia is bele tartozik.
Júniustól már nemcsak luxuskategóriájú wellness-hoteleket, hanem átlagos, egészségügyi szolgáltatást is nyújtó üdülőket vehetnek igénybe a pihenni vágyó pénztártagok. Míg az idén limit nélkül üdülhetünk és vásárolhatunk sporteszközt, jövőre ez a keret lecsökkenhet 150 illetve 70 ezer forintra.
Az egészségkasszák szolgáltatásait a tagok vehetik igénybe. A 40 működő
kassza egyénileg határozza meg a tagdíjak összegét, jellemzően ezer forinttól indul a tétel, amelynek befizetésével a fent vázolt szolgáltatások igénybevétele mellett anyagi előnyökhöz is juthat a tag. Az éves befizetések 30 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint (2020 előtt nyugdíjba vonulók esetében maximum 130 ezer forint) levonható a személyi jövedelemadóból. Akik viszont önkéntes nyugdíjpénztár tagként lépnek be, azoknál ez a kedvezmény évi 20 ezer forinttal több. Több esetben, például prevenciós szolgáltatások igénybevételekor, illetve a befizetések 2 éves lekötése esetén további 10 százaléknyi személyi jövedelemadó igényelhető vissza.
A leendő pénztár kiválasztása több szempont szerint lehetséges. A ma működő mintegy 40 egészségpénztárnak közel fele csupán 200-300 főnyi taglétszámú, és tucatnyi azok száma, amelyek taglétszáma eléri a biztonságos működés feltételének tekinthető háromezer főt. A nagyság mellett további fontos döntési szempont, hogy a befizetett összeg hány százaléka marad a számlánkon? Ez a fedezeti alap pénztártól függően 80-92 százalék között mozog. Továbbá nem mindegy, hogy a választott pénztár hány szolgáltatóval áll kapcsolatban, ugyanis csak ezeken a helyeken érvényesíthetők a kedvezmények. Ezek listája könnyen megtalálható minden egyes egészségkassza internetes honlapján. (Bővebb információ:
www.egeszsegpenztar.lap.hu vagy
www.egeszsegbiztosito.hu)
A választáskor érdemes figyelembe venni a többletszolgáltatásokat is. Egyes pénztárak például olyan plasztikkártyát (úgynevezett egészségkártyát) bocsátanak tagjaik rendelkezésére, amelyek segítségével a bankkártyákhoz hasonlóan fizethetünk készpénz használata nélkül, vagy telefonos ügyfélszolgálattal, internetes számlaegyenleg lekérdezésével könnyítik meg az ügyintézést.
A tagdíj befizetése a munkaadók számára is előnyös lehet. Egy cég egyhavi minimálbérnek megfelelő
összeget – idén tehát 53 ezer forintot – adó- és járulékmentesen utalhat át a tárgyévben havi elosztásban egy-egy munkavállalója számára. A tehermentes pénz ráadásul még több is lehet, ha az alkalmazott után egyszerre többféle önkéntes pénztártípusba – tehát az egészségkassza mellett önkéntes nyugdíj- vagy önsegélyező pénztárba – is fizetnek: ilyenkor ez az összeg a minimálbér 130 százaléka, vagyis jelenleg 68 900 forint.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »