Giscard D\'Estaing az unió parlamentjében. Maradnak a különbségek Fotó: Reuters
Mivel az EU szabályzata azt írja elő, hogy az uniós képviselők a nemzeti képviselőknek juttatott alapfizetést kapják, igen nagy eltérések vannak, és lesznek a
fizetések tekintetében. A legjobban fizetett olasz és a legkevésbé javadalmazott magyar képviselő fizetése között több mint tizenegy-szeres lehet a különbség, noha ugyanazt a munkát látja majd el. De a volt
szocialista országok képviselőinek fizetése között is többszörös lehet a különbség: egy cseh képviselő 1,7-szer, egy lengyel 2,7-szer nagyobb fizetéssel számolhat, mint egy magyar, nem is beszélve a szlovén kollegáról, aki 5,5-szer vastagabb borítékra számíthat.
Az újonc tíz tagállam közül a magyar képviselők fizetése a legalacsonyabb, így egyértelmű, hogy a magyarok kullognak a 25-ös fizetési lista legvégén. A hatályos jogszabályok szerint egy magyar honatya bruttó 198 ezer forint alapbért kap, amely az egyes bizottságokban való részvétel szerint járó díjakkal, illetve a költségtérítéssel bővülhet, ami átlagban nettó 3-400 ezer forintos összeget jelent. A 198 ezer forint alapfizetés 761 eurónak felel meg, ennél többet kapnak a szlovák képviselők (888), a lettek pedig 980 eurót kapnak. A legmagasabb, 4000 eurót meghaladó alapfizetést a szlovén és a ciprusi képviselők kapnak, de még ez is messze alatta van a tizenöt tagállam képviselőinek alapfizetéseihez képest. A csúcsot az olasz fizetések tartják: 11 ezer euróval (2,75 millió forint), de tekintélyesnek számít az osztrákok 7500, az angolok 7 ezer, a hollandok 6500 eurós alapfizetése is. A sort a portugálok 3500 és a spanyolok 2600 (650 ezer forintos) eurós alapfizetése zárja.
Ahogy itthon, úgy az EU-ban is a költségtérítés díjai teszik ki a képviselők fizetéseinek nagyobb hányadát. Az EU szabályzata szerint bőséges – és egységesen számított – költségtérítést kapnak a képviselők. Általánosságban elmondható, hogy a munkájukhoz szükséges valamennyi kiadást az uniós büdzsé állja. Havonta 3700 eurót kap egy képviselő az irodai költségeinek, mint például a telefon, a postai, az informatikai szolgáltatások fedezésére. Ám ennek felét kapja csak meg a képviselő, ha nem vesz részt a plenáris ülések felén.
Minden képviselő számíthat a 262 eurós (65 500 forintos) napi díjra, amely a munkával járó szállás, étkezés, és egyéb kiadások fedezésére szolgál.
Az útiköltségeket teljeskörűen támogatja a hivatal. Mint ismeretes, az unió három különböző városban, sőt három különböző országban székel, Strasbourgban zajlanak a plenáris ülések, Brüsszelben a bizottsági és a frakcióülések, és Luxemburgban az uniós hivatalok. E három székhely közötti, illetve a kiküldő ország és a hivatalok közötti utazások költségeit maradéktalanul állja az unió. Nemcsak a repülő-, a vonatjegyet, illetve a személyautó költségeit, hanem a szállásdíjakat és az étkezéssel kapcsolatos kiadásokat is megtérítik. Külön keret, évi 3652 euró jár egy képviselőnek az EU-n kívüli utazásai esetén felmerülő hasonló kiadásokra. Minden képviselő alkalmazhat titkárokat,
asszisztenseket, amelynek kerete 12 576 euró, azaz 3 millió forint.
A 2004–2009-es uniós parlamenti ciklusra vonatkozó magyar képviselők alapfizetése még nem végleges. Erről az EU-Parlament július 20-ai alakuló üléséig kell döntenie a T. Háznak.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »