A vállalati kötvénypiac hazai fejletlensége miatt a tőzsdéről kivonuló kockázatérzékeny befektetők elsősorban állampapírokba és bankbetétekbe helyezhetik pénzüket. A Nemzeti Bank a forint árfolyamának védelmében magasan tartja az irányadó kamatlábat, ami újra vonzóvá tette a befektetők körében a bankbetéteket: az elmúlt hetekben akciós jelleggel több bank 9 százalék feletti kamatot is ígért, ami jóval meghaladja a 4-5 százalék körüli inflációt. Ráadásul rövid távon a bankbetét gyakorlatilag kockázatmentes befektetésnek számít.
A bankbetéttel szemben megfontolásra érdemes alternatíva lehet az állampapír vásárlása. Ez a befektetési forma rugalmasabb a lekötött betétnél, mivel az állampapírok a futamidő lejárta előtt is szabadon értékesíthetőek. Ez esetben azonban számolnunk kell az értékpapírok vételi és eladási árfolyama közötti eltérésből fakadó veszteséggel. A CIB Értékpapír Rt. például a 2004. április 14-én lejáró diszkont kincstárjegyet 2003. október 13-án 95,74 százalékos eladási árfolyamon árulta, ami a lejárat napjáig 8,70 százalékos éves hozamot eredményez. Ez kedvezőbb bármely, a táblázatban szereplő banknál elérhető hat havi hozamnál. Az állampapír-vásárlásnak azonban tranzakciós költségei is vannak: a példánkban szereplő CIB Értékpapír Rt. az árfolyamérték 0,5 százalékát számítja fel minden vételi megbízás után, amely egy 1 millió forintos befektetés esetén pont fel is emészti azt a többlethozamot, amit a kincstárjegybe való fektetés jelent a legkedvezőbb banki lekötéshez képest.
Kamatharcok
Az alábbi táblázatban néhány magyar bank aktuális ajánlata látható, 750 ezer és 1 millió forint közötti betétlekötést feltételezve. A táblázatból jól látható, hogy a legkedvezőbb hozamot minden futamidőre a Raiffeisen Bank ígéri, de a HVB Bank ajánlata is átlag feletti. A legrosszabbul azok járnak, akik az OTP-nél kötik le a pénzüket, de a K&H, az Erste és az MKB is fukarabb az átlagosnál. A CIB Bank betéteseinek pedig érdemes a rövidebb futamidőt választani az átlagot meghaladó hozam érdekében.