Járai Zsigmond jegybankelnök. Nagyot vágott Fotó: MTI
A jegybank lépése a forint erősödése miatt vált szükségessé. Miután kon-kretizálták Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozásának időpontját, az ország kockázata jelentősen csökkent, amit többek között a Moody\'s felminősítése is jelzett. Az infláció és az aktuális kamatszint között hazánkban van a legnagyobb különbség a csatlakozásra váró országok körében, így a külföldi pénz ömlött be a magyar állampapírpiacra, ez okozta a forint erősödését is. Az árfolyam megközelítette a 15 százalékos lebegtetési sáv erősebbik szélét, amelyet ha elér, a jegybanknak interveniálnia kell, vagyis forint eladásával, azaz devizavásárlással kell biztosítania, hogy a forint jegyzése sávon belül maradjon.
Felmerült a sáv kiszélesítésének lehetősége is a piacon, de ez további forinterősödéshez vezetne, és ez tovább rontaná az exportőrök helyzetét, ami viszont jelen helyzetben a gazdasági növekedés ütemének csökkenéséhez vezetne.
A magyar gazdaságpolitika nagy kérdése, hogy mihez ragaszkodik inkább: a gazdaság növekedési ütemének megtartásához, vagy az inflációs cél minden áron való eléréséhez. Amenynyiben az előbbihez, úgy további jelentős mérték? kamatcsökkentés várható, amit a piac be is árazott.
A jelenlegi árak egy éven belül további két százalékos csökkenéssel számolnak. Amennyiben a második verzió jönne be, akkor az erősödő forint importárakra gyakorolt hatását hagyja érvényesülni. Jelenleg az első verzió látszik valószín?bbnek.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »