Erdei Tamás, a bankszövetség elnöke túl erősnek tartja a forint jelenlegi árfolyamát. Szerinte a Magyarországon működő vállalatoknak ez komoly versenyhátrányt jelent. A bankszféra ezért mindenképpen helyénvalónak tartana egy kamatcsökkentést a kis- és középvállalkozások hatékonyságnövelésének érdekében. (Ez a sajtóbeszélgetést követő napokban meg is valósult.)
Véleménye szerint az antiinflációs politika fenntartása továbbra is fontos, de ezt egyensúlyba kell hozni a gazdasági növekedés fenntartásával. Hazánkban az utóbbi években jelentősen megnőtt a reálfelértékelődés üteme. A forint reálárfolyam a pénzromlás ütemének csökkenésére vajmi kevés hatással van, ami abban is megmutatkozik, hogy az importárak nem csökkennek. Az exportáló vállalatok számára viszont elengedhetetlen lenne, hogy a jövedelmezőségük ne csökkenjen tovább. Ennek érdekében nem ártana engedni a kormány inflációs célkitűzéséből sem – tanácsolta Erdei.
A probléma természetesen nem pusztán fekete és fehér, szó sincs az infláció eleresztéséről. Jelen esetben már néhány tizedes módosításnak is kézzelfogható eredményei lennének.
Erdei az uniós csatlakozás kérdését taglalva elmondta, hogy – több független szakértői véleménnyel egybehangzóan – a bankszövetség is támogatná az EU-hoz, illetve EMU-hoz (Gazdasági és Monetáris Unióhoz) való mihamarabbi csatlakozást, de csak a magyar gazdasági kondíciókat nem károsító feltételek esetén. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdaság pangási időszakában nem lehet elvárni a magyar nemzetgazdaságtól nagy mérték? javulást. Ha megfelelő alapok nélkül lépnénk be az eurózónába, rengeteg hátránya származna az országnak – bizonygatta az elnök. Jelenlegi árfolyamrendszerünk az EMU-ban például jelentős spekulációkra nyitna lehetőséget. Nyilvánvaló negatívumoknak pedig nem lehet már az induláskor teret engedni. "Közgazdaságilag ugyan minden megmagyarázható, de ez akkor is Magyarország" – tette hozzá.
A maastrichti és egyéb felvételi kritériumok egy konjunkturális időszakban fogalmazódtak meg, mostanra azonban már az unió tagjainak is egyre nehezebb megtartani őket. "Nem lennék meglepődve, ha az a klub, ahová csatlakozni szeretnénk, megváltoztatná a saját szabályait" – fűzte hozzá Erdei.