John Sidgmore, a WorldCom elnök-vezérigazgatója Fotó: Reuters
A számos leányvállalatot magában foglaló konglomerátum igazgatósága június 25-én elismerte, hogy hamisan számolt el 3,85 milliárd dollár kiadást, így emelvén meg kimutatott hasznát. Ugyanaznap felmondást kapott Scott Sullivan pénzügyi vezérigazgató. A vállalat hites könyvvizsgálója, Arthur Andersen – aki egyébként ugyanezt a tisztséget töltötte be az Enron cégnél is – azt a vádat emelte ellene, hogy létfontosságú adatokat titkolt el. A WorldCom bejelentette továbbá, hogy elbocsát 17 ezer alkalmazottat, azaz dolgozóinak 20 százalékát. A távközlési óriás persze már súlyos anyagi nehézségekkel küszködött, mielőtt nyilvánosságra hozta az elrejtett kiadásokat. 1999 júniusában részvényeinek ára meghaladta a 64 dollárt, de amikor az internetes turpisságok lyukat ütöttek a léggömbön, mind a WorldCom, mind az iparág többi vállalata érzékeny veszteségeket szenvedett a tőzsdén. A WorldCom részvényei a Nasdaq börzén a múlt pénteki záráskor 9 centet értek. "Ez bizony nem lesz valami kis fodrozás a pocsolya vizén, hanem inkább szökőár a javából" – mondotta egy távközlési elemző. "Olyan ez, mint a vírus, amely megfertőz mindenkit. Megrövidülnek mind az ellátók, mind az üzletfelek, és egy csomó adósság kifizetetlen marad" – nyilatkozta egy kutató cég szakértője. "A WorldCom vezetői bűnözők, csakúgy, mint az Enron csapata. Én megkérdőjelezném a WorldCom életképességét a fennálló adósságok nélkül is" – jelentette ki egy másik.
Látván a bűnös mesterkedéseket, a befektetők bizalma megrendült, és a tőzsde hétfőn négy év óta a legalacsonyabb szintre süllyedt. A Dow Jones-mutató 7785 dollárra zuhant le, és a többi index is hasonló hanyatlást mutatott. Jóllehet Bush elnök hétfőn kijelentette: "A tőzsdén van érték. Az emberek vissza fognak térni a börzéhez. Értéket fognak vásárolni, és nem valami buborékba fektetik a pénzüket" – szögezte le, hozzátéve, hogy ő nem valami jó részvénytippelő. Washington elsődleges szerepe persze most olyan törvényeket hozni, amelyek biztosítják a becsületes könyvvitelt mind a cégek, mind pedig a hites vizsgálók részéről. A kongresszus jelenleg közel áll ahhoz a ponthoz, hogy jóváhagyjon egy ilyen rendelkezést. A kérdés az, vajon a befektetők meghallják-e ezt az üzenetet, és visszatérnek-e ismét a részvényvásárláshoz. Az amerikai értékpapírok külföldi forgalma ebben az évben szintén alaposan visszaesett, ezáltal a dollár értéke jelentősen csökkent. A felmérések azt mutatják, hogy a beruházók derűlátása ebben a hónapban elérte a legalacsonyabb szintet 1996 óta. A kisemberek közül egyre többen nyergelnek át a tőzsdéről az ingatlanberuházásokra. "Nem emlékszem ilyen mérv? borúlátásra mind a rövid-, mind a hosszú távú részvényvásárlások terén" – jelentette ki egy tőzsdeszakértő, akinek becslése szerint a részvényeket jelenleg 27 százalékkal aláértékelik. Egy másik hozzáértő úgy vélte, hogy az esésnek nincs vége, sőt csak most kezdődik, és a múlt nagy nyertesei – mind például a Coca-Cola – napjainkban kezdik csak igazán érezni a részvények áresését.
Az Egyesült Államokban állítólag még néhány másik "nagy játékos", mint a Xerox is súlyos nehézségekkel néz szembe. A legtöbb esetben könyvelési visszaélések tapasztalhatók. Nem csoda tehát, ha a kisbefektetők félnek, és igyekeznek megszabadulni részvényeiktől. Minden bizonnyal ez a fő oka annak, hogy az amerikai gazdaság nehéz időket él, és az euró már lekörözte a dollárt. Az is lehetséges persze, hogy Amerika ezúton kívánja olcsóbbá tenni termékeit a világpiacon, remélvén kivitelének növelését. A közeljövő fejleményei majd megmutatják, milyen kiút kínálkozik ebből a kátyúból.