Gondban a chicagói tőzsde brókerei. A WorldCom dominója végigborult a világ börzéin Fotó: Reuters
A grandiózus botrány kedden a késő esti órákban robbant ki, miután a tőzsdezáráskor szokásos eredményközlés során napvilágot látott, hogy a 2001-től számított öt negyedéven keresztül 3,8 milliárd dollárral nagyobb nyereséget közölt a cég a valós adatnál. A hatalmas hiányra fiktív számlatételekben bukkantak rá. Az óriásvállalat éléről még aznap éjjel menesztették a pénzügyi igazgatót, Scott Sullivant. Az éjszakai elektronikus kereskedésben ezek után a társaság részvényeinek ára soha nem látott ütemben kezdett zuhanni, és rövid időn belül 62 százalékot veszített értékéből.
A BBC News értesülései szerint a könyvelésben vétett "hibák" elkerülték a telekommunikációs vállalat könyvelőcégének, az Enron-botránytól viharvert Arthur Andersennek a figyelmét. Azzal védekeztek, hogy Sullivan fontos adatokat tartott vissza, és nem tájékoztatta őket megfelelően. Valójában már 2001-től veszteséget kellett volna jelentenie a cégnek. A vállalat könyvvizsgálója, az Arthur Andersen nem-csak akkor folytatott kétszín? játszmát, amikor a jelentéseiben szándékosan "elkönyvelte" a hiányosságokat, hanem akkor is, amikor már világos volt a cég csődje, de mégis – az Enron sztorijához hasonlóan – részvények vásárlására buzdította az alkalmazottakat.
(Csődcsúcs az USA-ban. Hetek, 2002. február 8.)
Az igazgatóság lemondásra kényszerítette a WorldCom-ot felépítő és mindeddig a cég teljhatalmú urának számító Bernie Ebberst is. Ő volt az, aki a nyolcvanas évek végén még jelentéktelen, pár milliós forgalmú távközlési viszonteladóból egyetlen évtized alatt építette fel a globális telekommunikációs piac legrettegettebb cápájának tartott WorldCom-ot. A cég gyakorlatilag készpénz nélkül, pusztán papírjainak szédületesen növekvő értékére alapozta egyre nagyobb felvásárlásait: 1998-ban például 40 milliárd dollár érték? részvénycserével halászta el az MCI távhívási óriást a British Telecom orra elől. 1999 januárjában a WorldCom részvényeinek összértéke elérte a 180 milliárd dollárt. Ma a vállalat piaci értéke mindössze 5 milliárd dollár körül mozog, s ez a közel 175 milliárd dolláros veszteség összehasonlíthatatlanul nagyobb az Enron 60 milliárdos bukásánál.
A szakemberek azonban úgy vélik, hogy a 65 országban jelenlevő WorldCom botránya valószínűleg az egyetemes gazdaságtörténet egyik legnagyobb könyvviteli csalása, amely megrendítette a nemzetközi tőke- és devizapiacokat is.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »