Kuncze Gábor és Medgyessy Péter a koalíciós tárgyaláson Fotó: MTI
Mint Csillag mondta, a fő célokban egyetértenek az MSZP-vel, különbségek inkább a megvalósítás mikéntjében vannak. Legnagyobb eltérés az adópolitika területén van. A szabad demokraták az MSZP-hez hasonlóan nagy hangsúlyt fektetnek az adócsökkentésre, hiszen közös érdek a polgárok jövedelmi helyzetének javítása. Az SZDSZ jövő év január elsejétől kétkulcsos személyi jövedelemadó bevezetését tervezi. Az adót 18 százalékra csökkentenék azok számára, akiknek a jövedelme a minimálbér négyszeresét nem haladja meg, az ennél magasabb jövedelemmel rendelkezők adója 36 százalékra csökken majd a tervek szerint. Ezzel szemben a szocialisták háromkulcsos személyi jövedelemadót terveznek, a jelenlegi 20 százalékos adókulcsot 13 százalékra, a 30 százalékos adókulcsot 25 százalékra mérsékelnék. A legmagasabb, 40 százalékos adókulcs pedig csak az átlagkeresetek kétszeresét meghaladó jövedelemnél lépne életbe. A szocialisták tervei között szerepel még a minimálbér utáni adófizetési kötelezettség teljes megszüntetése is.
Az MSZP adópolitikájában kulcsfontosságú az új adónem, az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) bevezetése. Ez három eddigi adót foglalna magába: az áfát, a társasági adót és az szja-t. Az új adót azok az egyéni vállalkozók, betéti társaságok és korlátolt felelősség? társaságok választhatják, amelyeknek éves árbevétele nem haladja meg a tízmillió forintot. A havi 830 ezer forintos árbevételre az eva felső határa a tervek szerint 15 százalék lenne. Csillag üdvözölte a reformötletet, amely elsősorban a kisvállalkozások dolgát könnyítené meg, de a program részletes gyakorlati kérdései ismeretének hiányában nem kommentálta.
Az MSZP száznapos programcsomagjának fő célkitűzéseivel szintén egyetértenek a szabad demokraták, nyilatkozta lapunknak Csillag, hiszen ők is azon munkálkodnak, hogy a diplomások, közszférában dolgozók, illetve nyugdíjasok magasabb életszínvonalra kerüljenek. A program megvalósításának részleteiről azonban még folynak a tárgyalások, de a kompromisszumkötésre jó esély van. A különbség annyi, hogy míg az MSZP a fizetésemelésekre helyezi a hangsúlyt, addig az SZDSZ inkább új mechanizmus kialakítására törekszik, s nem csupán pénzosztogatást szeretnének.
Az MSZP egyik első intézkedéseként 19 ezer forintot kíván juttatni minden nyugdíjasnak, emellett 50 százalékos fizetésemelést ígér szeptembertől a tanároknak, októbertől az egészségügyi dolgozóknak és az összes közalkalmazottnak. A szocialisták tervei szerint a főiskolások és egyetemisták 30 százalékkal magasabb ösztöndíjat kaphatnak. Ennél többet ígér az SZDSZ. Ők bevezetnék a diplomás minimálbért, amely a mindenkori minimálbér kétszerese lenne.