Pénzváltás. Vagy pénzmosás? Fotó: Somorjai
Több belvárosi iroda vezetője meglepődött a hír hallatán, mert szerintük a jelenlegi törvények betartásával is kiszűrhetők a pénzmosásgyanús tranzakciók. A lapunk által megkeresett cégek vezetői kizárólag politikai okokat látnak mindezek mögött, hiszen szakmailag teljesen megalapozatlannak tartják a törvénymódosítási javaslatot. Egyesek az arabellenes hangulat meglovaglását vélik látni ebben a hirtelen rendcsinálási igyekezetben.
Madarász Gyula, az Exclusive Change Kft. ügyvezető igazgatója a Heteknek elmondta, hogy nem tudja, miért hozza összefüggésbe a törvény a pénzváltást a pénzmosással. "Ismeretem szerint a pénzmosás az
– mondta Madarász –, hogy illegálisan keresett pénzt bizonyos csatornákon átfuttatva tisztára mosnak. Azzal, hogy mi átváltunk például dollárt márkára, mitől mostuk tisztára? Az a pénz ugyanaz marad. Pénzváltók nem tudnak fehéríteni, mi csak a pénz formáját változtatjuk meg" – szögezte le.
Madarász szerint nagy a bizonytalanság a szakmán belül. Nem lehet tudni, milyen feltételek mellett tudnak a jövőben dolgozni. "Nem mindegy – magyarázta –, hogy kizárólag csak egy bankkal köthetünk szerződést, vagy meg lesznek versenyeztetve a bankok. Ha csak egy bankot jelölnek ki, kiszolgáltatottá válik a szakma, és ez éles ellentétben állna a piacgazdasággal. Nem látjuk előre azt sem, hogyan módosulnak majd az árak, és ez nem mellékes az ügyfélkör megtartása szempontjából sem."
A pénzváltók többsége szerint ma már markánsan elkülönülnek az irodával, hitelesített számítógép-prog-ramokkal dolgozó valutaváltó cégek az úgynevezett "McDonald\'s váltóktól". A legális pénzváltók irodahelyiséget bérelnek, adót fizetnek, legálisan alkalmazzák a dolgozókat, mégis az áraikat alacsonyabban tudják tartani, mint a bankok, így széles ügyfélkört tudtak magukhoz szoktatni. Nem hiányoznak ugyanakkor a főváros bizonyos helyeiről az "utcai váltók". Szolgáltatásaik iránt stabilnak mondható a kereslet. A Régiposta utcai (vagy más) gyorsétkezdében üldögélő, kávézgató szabadúszó pénzváltók azzal érdemelték ki a bizalmat, hogy évek során ugyanazon a széken, ugyanannál az asztalnál ülnek, és (főként) nem verik át az ügyfeleket. Kérés esetén szállodai szobákba is "kiszállnak". S mivel nem kell havi 300-400 ezer forintért irodát bérelniük, adózniuk, 1-2 forinttal többet adnak dolláronként.
Nyilvánvalóan ők nem kerülnek a Magyar Nemzeti Bank látókörébe. A rendőrségi információk szerint egyetlen utcai pénzváltót sem ítéltek el, illetve nem utasítottak ki az országból. A legális pénzváltókat viszont rendszeresen ellenőrzi a jegybank, az elmúlt öt évben összesen 74 üzletet záratott be. Rétalji Igor osztályvezető tájékoztatása szerint a négy "főbűn" közül egy a pénzmosás megakadályozásáról szóló jogszabály megsértése volt.
Az engedélyek megvonását legtöbbször személyi és tárgyi feltételek hiányosságai, adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása, szabálytalan árfolyam kialakítása és jegyzése indokolja.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »