Az orvosi gyakorlatban a HIV-vírussal fertőzött várandósokat már a terhesség során megfelelő kezelésben részesítik, melynek következtében az anya a vírus kiiktatására alkalmas antitesteket juttat a méhben fejlődő magzat szervezetébe. Az eljárás eredményeképpen az esetek túlnyomó többségében egészséges gyermekek jönnek a világra és csak kevesebb, mint két százalékban öröklődik a vírus.
Abban az esetben azonban, ha egy beteg állapotosnál későn kezdik el az ismertetett módszer alkalmazását, az újszülött közel egyharmad eséllyel lesz HIV-pozitív. Hasonló problémát jelent, ha a vírus jelenlétét csupán a terhesség késői szakaszában vagy szülés után diagnosztizálják, mint ahogy a fent említett atlantai esetben is történt. A kislány a megszületését követően rendkívül rövid időn belül három antiretrovirális (retrovírus elleni) szert kapott, annak reményében, hogy megakadályozhatják a megfertőződést és a kórokozó terjedését.
„Azután, hogy az anya fertőzöttsége bizonyossá vált, amilyen gyorsan csak lehetett, elkezdtük a terápiát, ami ebben az esetben a születést követő 30 órán belül megtörtént. Mivel igen nagy volt az átörökítés valószínűsége, ezért úgy döntöttem, egyből három gyógyszert használok egy helyett” – mondta Dr. Hannah Gay, a műveletet végző orvos. A végül 15 hónapig tartó kezelés már pár napja folyt, mire a laboreredmények alapján megerősítést nyert; a vírus valóban jelen van a kislány szervezetében.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »