A Google már jó ideje hirdette azokat a változásokat, melyek részeként 60 adatvédelmi irányelvtől kívánt megszabadulni, hogy ,,egységesen egyszerű és ösztönző élményt" tudjon nyújtani felhasználóinak. Ez azt jelenti, hogy a gigavállalat ezek után nem szolgáltatásonként, hanem egyénenként fogja összegyűjteni a netezők adatait annak érdekében - a cég állítása szerint -, hogy mindenki számára személyre szabottan tudják a találatokat és reklámokat szolgáltatni, ezáltal könnyítve meg a keresést.
Az Európai Unió jogi biztosa szerint mind a huszonhét tagállamnak ,,komoly kétségei vannak" afelől, hogy a Google jogszerűen hozta-e meg ezeket a döntéseket. Csak Nagy-Britanniában több mint 9,3 millió, a Google által fejlesztett androidalapú okostelefont használnak. Ez azért fontos, mert ahhoz, hogy ezeket a telefonokat teljeskörűen lehessen használni, be kell jelentkezni rajtuk egy Google-fiókkal, és el kell fogadni a felhasználási feltételeket. Ha ez megtörtént, a keresőóriás máris hozzáférhet minden adatunkhoz: többek között a híváslistához, SMS-ekhez, földrajzi koordinátáinkhoz és tulajdonképpen mindenhez, ami a telefonunkon van.
Alex Hanff lancasteri lakos nemrég pert indított a Google ellen, ugyanis pont a változtatások előtt vett magának egy 400 fontos, androidalapú telefont. Hanff nem hajlandó elfogadni a hirtelen jött adatvédelmi változásokat, ezért a készülék árát követeli a cégen, azt remélve, hogy többen is csatlakoznak majd hozzá.