Legutóbb az ausztrál ABC News közölt riportot arról, hogy a kínai kormányzat hogyan próbál totális kontrollt kiépíteni mintegy 1,4 milliárd állampolgára felett. A rendszer lényege tulajdonképpen nem meglepő vagy újszerű, hiszen sokan ismerik Orwell 1984 című regényét, és számos mozifilm is született már ebben a témában. Mégis hátborzongató azzal szembesülni, hogy egy ilyen rendszer megvalósítása már valóságosan zajlik.
A híradások szerint Kínában már mintegy 200 millió térfigyelő kamera kíséri figyelemmel az állampolgárok szinte minden lépését, és e berendezések száma 2020-ra várhatóan – a kormányzati szándék szerint – megháromszorozódik majd. A Kommunista Párt jelszavaival élve, „nem marad egyetlen sötét zug sem” az országban.
Ha mindehhez hozzávesszük a technológia fejlődését, az arcfelismerő programokat, a testszkennereket, a GPS-es helymeghatározást és azt a töméntelen adatot, amit manapság minden felhasználó kitermel magáról az interneten, máris készen áll a recept egy kontrolléhes hatalom számára egy diktatórikus rendszer kiépítéséhez.