hetilap

Hetek hetilap vásárlás
INNEN-ONNAN

2002. 08. 18.
Nyelv és globalizáció

Kéthetenként eltűnik egy nyelv földünkről. E precedens nélküli jelenség okait és következményeit fejtegeti Andrew Dalby Language in Danger (Veszélyben a nyelv) és John McWhorter The Power of Babel (Bábel ereje) cím? könyve. A két tanulmány ugyan teljesen más megközelítéssel tárgyalja a nyelvek változását, a lényeget tekintve azonos eredményre jut: ha nem őrizzük meg nyelvi örökségünket a maga gazdagságában, akkor még az angol ajkúaknak is kínosan nehézkes lesz kifejezni magukat. A nyelvészek szerint száz év múlva kevesebb mint a fele marad meg a ma beszélt 600 nyelvnek. Ezzel egy időben a "túlélő" nyelvekben egyre kevesebb új szó és kifejezés jelenik meg. Az okokat kutatva mindkét szerző megállapítja, hogy a globalizáció modern Dzsingisz kánként tarol a nyelvek világában. (Dzsingisz kán mongol uralkodó és fia egész városokat mészároltak le, így tűnt el többek között a tangut nyelv és kultúra is a föld színéről.) Ma már 1,8 milliárd ember beszél angolul a világon. A nyelvészek számára kérdéses, hogy az egységesedés egy békésebb, kommunikatívabb vagy egy lingvisztikai értelemben vett sivár, "egy nyelv zsarnoksága" alatt álló világot fog-e hozni. (Newsweek)


Kimentették a lefolyóba esett mókust

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!