„Egy édesanya heti 1400 dollárt keres távmunkával” – harsogja néhány hete internet-szerte a gyanútlanul böngésző lehetőségvadászoknak a www.onlinecareertrend.com hirdetése. A mézesmadzag ráadásul nem jár egyedül: a netes szövegdoboz 2.0 verziójában már luxusvillát ígérgetnek a minderre fogékonyabbaknak.
A weboldal „otthonról végezhető munkaprogramokat” kínál az érdeklődőknek – méghozzá egy első pillantásra valódinak tűnő weboldalon, az onlinecareerjournal.com-on. Itt máris kezdődnek a problémák, hiszen az újság valójában nem létezik. Bár nem véletlen, ha neve esetleg ismerősen cseng a netezők előtt: hasonló néven fut a közismert The Wall Street Journal magazin karriermelléklete és a német nyelvű, bonni Career Journal magazin, de korábban egy másik amerikai hírportál is használta ezt a nevet. Az oldal kiagyalói valószínűleg tudatosan választottak létező magazinokhoz hasonló, megtévesztő elnevezést. Csakhogy amíg a bonni weboldal Arbeitsmarkt (Munkaerőpiac) vagy egyéb rovataira klikkelve például ízig-vérig valós cikkekhez jutunk, addig az Online Career Journal Piac, Gazdaság vagy egyéb mellékleteire kattintva automatikusan a neten kínálgatott infotermék megvásárlását célzó honlapra vezet az út.
Mindemellett a weboldalon nemcsak a magazin rovatcímeire, hanem a távmunkás sikersztoris reklámcikket jegyző Horváth Anna nevére kattintva is csak a kínált termék megrendelését és vásárlását célzó honlapra jutunk. A kamuprojekt nagyon ad a marketingre is: a témához hozzászóló, ottjártunkkor közel 20 kommentelő egytől egyig méltatja az oldalt és az általa kínált szolgáltatást naprakész dátumozással. A hazai internetes kommentelők általános kulturáltsági szintjét ismerve – akik nem ritkán teljesen érdektelen témákra és országos botrányokra is egyaránt gátlástalanul ordenáré hangnemben reagálnak – ez nem életszerű. Ugyan jól felfogott marketingérdekből bármely cég letakarítja időnként weboldalát, ha a hozzászólás nem találkozik az elképzeléseivel, ez az oldal az általunk beírt, kulturált hangvételű, de kétkedő kommentet egész egyszerűen már meg sem jelenítette. Vajon miért?
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »