Az indiai pályázat támogatója több neves szervezet, illetve cég - többek között az Indiai Külügyminisztérium és a brit Financial Times - mellett maga az indiai állam, akik azzal a céllal hozták létre e versenyt, hogy India jelentős problémáit ne csupán pénzzel, hanem kreatív megoldásokkal, találmányokkal is orvosolják. Pályázati kiírásukban arra hívják fel a figyelmet, hogy a globalizált és információval telített korszakot egy olyan időszak fogja felváltani, amelyben a kreatív gondolkodás a fejlődés motorjává válik. Így a jövőben a körülmények ötletes kiaknázása, a hátrányok előnnyé fordítása fogja meghatározni életünket. India, speciális helyzete és égető problémái révén, kitűnő lehetőséget és terepet nyújt a találékony ifjú elmék számára nemzetközi szinten is. A pályázatra öt kategóriában nyújthattak be a diákok ötleteket: üzleti élet, design, esszéírás, fotózás, vizuális művészetek.
Miklósi Ádám, aki a Nyugat-Magyarországi Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének hallgatója, jelenleg a Göteborgi Egyetemen készíti diplomamunkáját. Kreativitását az indiai monszun éghajlat szélsőségeit kihasználó utcai lámpával mutatta meg. A Mangólámpa névre hallgató világítótestek kialakításához a Közép-Indiára jellemző rendkívül esős nyarak és a száraz, napsütéses telek adták az inspirációt. Lámpáit beépített esőturbinák és napelemek működtetik - energiatakarékosan, az időjárás függvényében. Bravúros technikai ötletét elegáns formával ötvözte: lámpái kecses, hosszúszárú, szikleveles növényre emlékeztetnek, amelynek levelei rejtik a közvilágítást szolgáló LED-lámpákat.
A háromfordulós verseny döntője az Indiában rendezett Indialogues konferencia részeként került megrendezésre, ahol a 18 pályázónak szakmabeli zsűri előtt kellett prezentálnia tervét. A versenyt egy indiai és egy brit diák nyerte meg. Pragya Singh, az indiai Nemzeti Design Intézet hallgatója bénulásban szenvedőknek tervezett segédeszközzel, míg a brit tervező, Oliver Blanchard, a Plymouth-i Egyetem hallgatója, egy különleges orvosi fecskendővel érdemelte ki a 35 ezer dolláros fődíjat, amelyet egy-egy féléves szakmai gyakorlattal is kiegészítettek. Az eredmények azt mutatják, hogy a kiírók elsősorban azokat az ötleteket értékelték, amelyek az egészségügyben jelenthetnek megoldást.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »