Sajnos szinte bárkivel előfordulhat, hogy egy sötét utcán vagy egy kihalt parkolóban megtámadják. Nem árt, ha ilyenkor tisztában vagyunk azzal, hogy mit kell tennünk, hogy ne váljunk áldozattá. Magyarországon fegyvert még igen kevesen hordhatnak maguknál, és már Rejtő Jenő is megállapította, hogy nem lehet minden pofon mellé rendőrt állítani. Meg kell találnunk a védekezés más, de hatékony lehetőségeit. Végig kell gondolnunk, hogy az adott pillanatban milyen tárgyak is lapulhatnak a táskánkban, amit alkalmi fegyverré tudnánk változtatni. Majdnem mindenki hord magával esernyőt, telefont, kulcsokat, és kevés az olyan női táska, amelyben ne bújna meg egy sminkkészlet. De vajon hogyan lesz egy szempillaspirálból vagy mobiltelefonból hatékony védekezési eszköz? Mit érünk azzal, hogy elméletben tudjuk, hogy az esernyővel nagyot tudnánk ütni, de egy támadás során a stressz miatt teljesen leblokkolunk? Az izraeli fejlesztésű önvédelmi sport, a Krav-Maga (jelentése: ’közelharc’) többek között erre is felkészíti azokat, akik olyan önvédelmi sportot szeretnének elsajátítani, amely nem igényel sem spirituális, sem vallási elkötelezettséget. A módszernek magyar gyökerei vannak, alapítója, Imre (Imi) Lichtenfeld 1910-ben Budapesten született. Gyermekkorában Pozsonyba költözött családjával, ahol többek között sikeres ökölvívó és birkózó vált belőle. Amikor a pozsonyi zsidósággal szemben megszaporodtak az antiszemita jellegű támadások, próbált segítséget nyújtani sorstársai- nak, de nem volt alkalmas eszköz a kezében a valódi küzdelemhez. Ekkor kezdett el egyszerű önvédelmi technikákat kifejleszteni, amit később Izraelbe költözve fejlesztett tökélyre.
A ragadozó és a préda
Az Egyesült Államokban számos kutatást végeztek abban a témakörben, hogy a támadó mi alapján választja ki az áldozatát. Börtönökben kerestek fel ilyen jellegű bűncselekményekért elítélt embereket, és velük készítettek egy érdekes eredményt hozó felmérést. E szerint a támadók úgy választják ki áldozataikat, ahogy egy ragadozó próbálja becserkészni a zsákmányát, mindig a leggyengébb, a legkisebb és a legelesettebb a cél. Nincs kockázat, csak könnyű vadászat. Ha elesett, passzív, bizonytalan és gyenge ember benyomását keltjük, akkor szinte feltálaljuk magunkat az épp áldozatot kereső támadónak, különösen akkor, ha van néhány olyan ember a közelünkben, akik ezt a hibát nem követik el. Közlekedjünk az utcán úgy, hogy húzzuk ki magunkat, egyenesítsük ki a hátunkat, emeljük fel a fejünket. Így erősebbnek látszunk, és ezt is érezzük. Ha így nézünk ki, akkor egy éppen áldozat után kutató támadó inkább a kockázatot látja meg bennünk, mint a prédát.
Pintér Márton expert szintű Krav-Maga-oktató a Hetek kérdésére elmondta, hogy az önvédelem nem akkor kezdődik, amikor egy esetleges támadó már elindította a támadást az áldozata ellen, megütötte vagy lefogta őt. Az önvédelem ott kezdődik, hogy megpróbáljuk minimálisra csökkenteni annak az esélyét, hogy minket szemeljenek ki zsákmánynak.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »