A magyarok nem igazán szeretnek fogat mosni: nemzetközi kutatási eredmények szerint átlagban két év alatt használunk el egy fogkefét (szakemberek szerint pedig ajánlatos lenne havonta cserélni, de betegségek után feltétlenül), és egy év alatt két-három tubus fogkrémet, összességében legfeljebb ezer forintot költve évente szájápolásra. S bár az emberek többsége tisztában van a helyes fogápolás mikéntjével és fontosságával, mégsem ennek megfelelően éli mindennapjait. Hazai felmérések szerint a nők aránylag többet törődnek fogaik állapotával, mint a férfiak, vélhetően esztétikai megfontolásból – a lakosságnak így is csak negyven százaléka tartja be a na-
pi minimum kétszeri fogmosást.
A rendszeres, megelőző célú fogászati szűrés, amely egyébként ingyenes, nálunk nem annyira divat, az emberek – akárcsak egyéb problémák esetén – többnyire akkor keresik csak fel a rendelőt (ügyeletet), amikor baj van.
A fogszuvasodás és a fogágybetegség még mindig népbetegség. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a már maradandó fogakkal bíró tizenkét éves magyar gyerekeknek átlagosan több mint három szuvas foguk van, míg például Svédországban ez az adat: nem egészen egy. Hazánkban sajnos a lyukas tejfogak is elég gyakoriak.
A hatvanöt év feletti magyar lakosság majdnem fele teljes protézissel él, míg például a skandináv államokban alig található fogatlan ember. A szájápolás területén több évtizedes a lemaradásunk az élen járó skandináv országokkal szemben, ahol ezek az adatok messze kedvezőbbek, köszönhetően az ötvenes években elindított prevenciós programoknak.
A tarthatatlan hazai állapotok felszámolása érdekében a Magyar Fogorvosok Egyesületének és a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának támogatásával idén negyedik alkalommal kerül sor a prevenciós célú Colgate-programra. A széleskör? kampány célja: felhívni a vidéki és városi lakosság, s különösen a fiatalabbak figyelmét a szájápolás és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés fontosságára. További információk és szaktanácsadás a szeptember 30-áig működtetett forródróton: 06(40)200-260. (T. E.)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »