Taróczy Balázs újított. Sikerrel. Minden korosztály igényes élményhez juthatott, és különleges csemegét jelenthetett, hogy három magyar teniszező is szerepet kapott a gálán. Az idén is nagy neveket felvonultató menübe való beillesztésük remekül sikerült, s így a látvány élménye mellett szurkolhattunk is.
Két páros és két egyéni mérkőzésre került sor. A bevezető páros mérkőzésen a háló egyik oldalán a Temesvári Andrea és Mansur Bahrami alkotta vegyes páros állt, míg a másik oldalon – tán a jövő nagy vegyes páros ígérete – Szávay Ági Fucsovics Marcival sustorgott. Ketten együtt épp túl vannak a negyvenen. Hosszú idő után milyen jó volt látni Temesvár Andit! Top formában volt megjelenésében és játéktudásban is. Andrea volt 7. is a világranglistán – ez a legelőkelőbb magyar helyezésnek számít –, és Navratilovával párosban Roland Garros-bajnoknak mondhatja magát. 21 évesen egy bokasérülés megtörte pályafutását. Teniszakadémiáján sok csöppségnek ad ütőt a kezébe, és szeretteti meg velük ezt a nagyszerű játékot. Párjának, Bahraminak ugyan „csak” 31. volt a legjobb világranglista-helyezése, de valamiben egyedülálló a világon: ő a legnagyobb teniszlabdazsonglőr. Roger Federer szerint „muszáj látnod, mert ő tudja a legmulatságosabban bemutatni ezt a sportot”.
A másik oldalon Szávay Ági a mi lányunk, aki volt 13. a WTA-listán, most éppen a 36., de a benne rejlő képességek lehetővé teszik, hogy TOP 10-es játékos lehessen – mondta ezt róla Mats Wilander. Mostani párja Fucsovics Marci, Wimbledon 2010. évi junior bajnoka, akinek nagy esélye van arra, hogy újra minden sportszeretőt oda ültessen a képernyő elé. Ahogy ezt ilyenkor írni szokták, a fellépők a játék minden szépségét bemutatták, megcsillogtatták, és ez valóban így is volt! A mi fiataljaink kicsit megrázták a végén magukat és nyertek. Reméljük, még nehezebb feladatot is rájuk lehet majd bízni.
Következett a ’80-as évek két teniszhérosza. Mats Wilander valójában fiatal szenior, nem csak megjelenésében, a játékában is. A 46 éves jeles szakkommentátor hétszer volt Grand Slam-bajnok. Wimbledonban „csupán” párosban sikerült nyernie. 33 egyéni ATP-tornagyőzelme azt jelzi, hogy a ’80-as évek domináns teniszezője volt. A háló túloldalán a korábban Rettenetes Ivánnak becézett Lendl lengette ütőjét. A krónikák szerint minden idők egyik legfényesebb teniszcsillagáról van szó. Vele kezdődött a „power tennis”. Nyolc Grand Slam-trófea sorakozik a vitrinjében, 1310 profi mérkőzéséből 1071-et megnyert, 94 ATP-győzelménél csak Connors nyert többet, és 270 héten keresztül vezette a világ ranglistáját (ennél többet csak Sampras és Federer álldogált az élen). Wilander évek óta rendszeres résztvevője a szenior versenyeknek, míg Lendl tizennégy évig hátfájdalmai miatt spájzolni volt kénytelen a teniszütőjét. Ennek ellenére ízelítőt adott őstehetségéből, bár végül a párharcból a svéd jött ki győztesen – ezzel javított valamit a számára kedvezőtlen 7/15-ös egymás elleni mérlegen.
A fő mérkőzésen a jelenlegi világranglista 5. és 6. helyezettje került szembe egymással, amire a tenisz hazai történelemkönyvében még nem találhatunk feljegyzéseket. A 26 éves Robin Söderling 193 centiméter magas és 87 kiló, míg a nála egy évvel fiatalabb cseh Tomás Berdych vonatkozó adatai: 196/91. Ranglistahelyezésükhöz méltóan a legutolsó találkozójuk a Roland Garros elődöntője volt. Akkor a bomba formában játszó – az előző mérkőzésén Federert búcsúztató – Söderling nyert. Bár mostani találkozójuk „csupán” egy bemutató mérkőzés volt, mindez a labdamenetekből kevéssé tűnt ki. A nézők az eddig látottakhoz képest mintha egy másik sportágban gyönyörködhettek volna. Ugyanis a képernyő és az élő tenisz között nagyjából annyi a különbség, mint egy utazási prospektus lapozgatása és a helyszínre utazás között. Akik a pályához közel és oldalról követték az eseményeket, másnap izomlázra számíthattak, ha megpróbálták követni a labdameneteket. A küzdelem – mert amit bemutattak, minden volt, csak nem barátságos mérkőzés – döntően adogatásból és adogatás fogadásából állt, esetenként néhány labdamenetből. A mérkőzést két kiegyenlített és szoros játszma után Tomáš Berdych nyerte.
A befejező páros mérkőzésen a Lendl–Fucsovics duó a Wilander–Bahrami kettőssel közösen adta a habot ehhez a különleges tenisz-tortához. Az egyik labdamenet után Iván egy labdaszedő fiúcska kezébe adta ütőjét, és a nagyszámú közönség örömére a pici fiú ügyesen ütögetett az iráni-francia Bahramival.
Csak reméljük, hogy Taróczy Balázs 2011-re talán egy ATP-tornával ajándékozza meg a sportot és teniszt szerető magyar közönséget.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »