Chelsea – Wigan Athletic rangadó. Az újonc méltó ellenfele a milliárdos listavezetőnek Fotó: Reuters
Az angol bajnokság második helyén egy nem megszokott név tűnik fel. Lassan már az ősznek is vége, és olyan csapatok, mint a Manchester United vagy a Liverpool többször zakóztak, a Wigan Athletic viszont kitartóan gyűjtögeti pontjait a Chelsea mögött. Talán kevesen kapták eddig fel a fejüket e név hallatára. Joggal, hiszen 1932-es alapítása óta a klub most szerepel először a Premier League-ben. Tavalyi második helyük a The Championshipben – az angol másodosztályban – a klub történetének legnagyobb eredménye; aki látta őket játszani, megerősíti, hogy első osztályú futballt produkáltak. 79 rúgott és 35 kapott góllal, a legjobb gólaránnyal rendelkeztek a végelszámolásnál. Paul Jewell menedzser 41 éves, 2001 óta van szoros kapcsolatban a Wigan mindenkori kispadjával. Nevéhez méltóan bánnak vele – Jewell magyarul ékszert jelent. A munkát szinte teljesen tapasztalatlanul kezdte, mára azonban az egyik legnagyobb tehetségként tartják számon a szigetországban. Bár Jewell több nyilatkozatban is kiemelte, hogy a siker titka a csapat egysége, mégsem lehet említés nélkül hagyni a gólkirály Nathan Ellington történetét. 24 góljával ő lett a The Championship mesterlövésze, ezért hatalmas meglepődést okozott, hogy a feljutás után mégis elhagyta a klubját a West Bromwich kedvéért. Az előrelépés érdekében választotta a "zsákosokat", de a jelenlegi helyzetre tekintve az angol sajtó már ki is kezdte őt, mivel csak egy meccsen volt kezdő (hétszer csere), gólt még nem szerzett, volt csapata viszont sokkal jobban szerepel a jelenleginél. "Valóban nagyszerűen kezdte a Wigan a szezont, talán ezen maguk is meglepődtek egy kissé. További sok sikert kívánok nekik – ismerte el Ellington – Ami engem illet, nem fogok összeomlani, ha előttünk végeznek a bajnokság végén. Én már a West Brom játékosa vagyok, arra kell koncentrálnom, hogy tudásom legjavát nyújtsam." Lisztes Krisztián csak most sajnálhatja igazán, hogy nyáron nem fogadta el a Wigan által felkínált szerződést.
Ugorjunk át Spanyolországba a La Ligába, ahol az Osasuna vitézkedik nagyokat megszégyenítő eredményességel. Az eddig eltelt tíz meccsükből hetet megnyertek. Bár eddig többnyire a tabella második felében tartózkodó csapatokkal játszottak, de például megverték az Espanyolt és a Deportivót, akiket a Real Madrid sem tudott legyőzni. Menetelésük annál inkább is meglepetésnek számít, mert az utóbbi két évben is csak a 12., illetve a 15. helyezést tudták megszerezni.
Olaszországban a Fiorentina helyezése lehet szembetűnő. Ez a csapat ugyanis 2002-ben anyagi csőd miatt megszűnt, így teljesen amatőr alapokról kellett újraindulniuk. 2005-ben mégis méltó módon öregbítik Firenze régi hírnevét – legalábbis lapzártánkig. Luca Toni személyében az olasz futball legjobb formájában lévő csatárát tudhatják magukénak, nem mellékesen ő vezeti a góllövőlistát is, ezzel hozzásegítve csapatát, hogy ők lőjék a legtöbb gólt a bajnokságban.
Az utóbbi idők első számú sikersztorija mégsem a fenti csapatokhoz, hanem a pozsonyi Artmedia Petrzalkához kötődik. Szlovák szomszédainkat ugyanis olyan sikerek kísérik, mint a Celtic fölötti selejtezőkörbeli 5–0-ás diadal, vagy a portói 3–2-es történelmi siker. A Bajnokok Ligájában! Hihetetlen, hogy a csapat, amely fordulóról fordulóra helytáll a kontinens legjobbjai ellen, hazája bajnokságában csak a harmadik helyen áll.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »