Lleyton Hewitt, az újdonsült világelső Fotó: Reuters
Hewitt a legfiatalabb világelső címet Jimmy Connorstól vette át, aki azt 1974-ben, huszonkét évesen szerezte meg. Az ausztrálnak az idei volt élete második évadzáró mestertorna szereplése, a tavalyi lisszaboni után, ahol akkor még Kuerten volt a nyerő. Miután a brazil címvédő Sydneyben minden mérkőzését elvesztette, Hewittnek már a körmérkőzéseket záró Patrik Rafter felett aratott győzelmével sikerült elsőségét bebiztosítania, így a döntőben a francia Sebastian Grosjean feletti meglepően sima diadala már csak hab volt a tortáján.
A fiatal ausztrál mostani győzelmével 1,5 millió USD-t keresett, így a teniszből szerzett jövedelme immáron 3,8 millió dollárra rúg. Hewitt rekordot állított fel a profi mérkőzésein elért győzelmeinek és vereségeinek arányával is: 79:17, melyből kimagaslik az ez évi, zsinórban elért tizenhét győzelme, és első, US-Openen megszerzett Grand Slam trófeája; idei hat tornagyőzelmével pedig holtversenyben áll Kuertennel. Az adelaide-i születés? fiú az ausztrál futballban kezdte pályafutását, majd tizennégy évesen nyergelt át végérvényesen a teniszre. 1997-ben, tizenöt évesen az Ausztrál Open történetének eddigi legfiatalabb résztvevője volt, 1998-ban pedig tagja Ausztrália Davis Kupa csapatának. Hewitt igazán nagyszer? évet zárhat idén, amennyiben az immár általa vezetett ausztrál csapatot november végén Melbournben, a Davis Kupa döntőjében diadalra vezeti a franciákkal szemben. Biztatóan alakul a teniszélvonalban a fiatal utánpótlás szereplése. Hewitt mellett kiváló évet zárt a spanyol Ferrero (ötödik lett a világranglistán), a tizennyolc éves amerikai Andy Roddick pedig egyedülálló módon, profi pályafutásának első évében a 16. helyre küzdötte fel magát.
Meglepetést okozott Pete Samp-ras, a tizenháromszoros Grand Slam-bajnok, aki 1989 óta a leggyengébb világranglista helyezését érte el azzal, hogy a 10. helyen fejezte be az évet. Ennél csak az volt meglepőbb, hogy 1992 óta először az idén fordult vele elő, hogy trófea nélkül maradt. Tovább tart a háromszoros wimbledoni bajnok, Boris Becker vesszőfutása, akin 22 millió dollárt követel a német adóhivatal, miközben az ügyész tíz évig terjedhető szabadságvesztéssel fenyegeti.