A kanadai szovjet nagykövetségből 1945-ben titkos papírokkal megszökött Igor Gouzenko óta köztudott, hogy a Szovjetunió és az Egyesült Államok fegyverkezési versenye során a kémek mindent megtettek egymás technológiáinak megkaparintása érdekében. (A szovjetek például amerikai atomtitkokat akartak.) Ám az ilyen jellegű kémtevékenység a KGB programjainak és kiadásainak csupán 10-15 százalékát jelentette – a kommunista hírszerzők döntő többsége felforgatással volt megbízva. Ezt viszont már Tomas David Schumantól tudjuk, akinek neve megtévesztő; valójában egy kiugrott KGB-ügynökről van szó, kinek valódi neve Jurij Bezmenov.
A kém még 1970-ben ugrott ki a szovjet kötelékből, Kanadában telepedett le és Amerika-szerte több előadást tartott a 80-as években arról, milyen eszközökkel próbálta a marxista, kommunista ideológiai gépezet aláásni a nyugati társadalmakat.
A kommunista terminológia szerint a felforgatás minden esetben romboló szándékkal irányul az ellenség felé, ugyanakkor megnyilvánulási formájában szinte mindig nyílt, törvényes és tulajdonképpen könnyen megfigyelhető tevékenység. Ennek keretében tehát nem hídrobbantó és atomtitok-szivárogtató ügynökökre kell gondolni, hanem ártatlannak tűnő cserediákokra, diplomatákra, művészekre, aktivistákra vagy újságírókra. Bezmenov szerint a céljuk egy adott társadalom kulturális értékeinek rombolása, a lakosság demoralizálása és valóságfelfogásának eltorzítása.