A tények: – egy fekete polgár rendőri brutalitás áldozata lett, – a békés tüntetések sok helyen erőszakba torkolltak, – világméretű mozgalom indult a rasszizmusellenesség címszavával, – általánossá váltak a fosztogatások.
Nem kapok levegőt! – ezek voltak a 46 éves George Floyd utolsó szavai, akit a Minnesota állambeli Minneapolisban tartóztattak le, azzal a gyanúval, hogy hamis 20 dollárossal fizetett. A súlyosan alkoholos állapotban lévő afroamerikai férfi eleinte klausztrofóbiára hivatkozva ellenállt a letartóztatásnak, amiért földre teperték, majd az intézkedő Derek Chauvin a rendőrségi szabályzat rendelkezéseivel ellentétben rátérdelt a nyakára, és annak ellenére ott maradt majd’ 9 percen keresztül, hogy a férfi arra panaszkodott, nem kap levegőt, és az utolsó percekre még eszméletét is vesztette. Három rendőrtársa pedig végignézte a jelenetet, miközben a járókelők tiltakoztak a brutalitás ellen. Floyd a kórházba szállítás közben életét vesztette.
A tragédia nyomán Minneapolisban tömegek vonultak az utcára, hogy igazságszolgáltatást követeljenek, valamint tiltakozzanak a rendőri brutalitás és a rasszizmus ellen. Az ügyben érintett rendőröket elbocsátották ugyan az állásukból, a haragot azonban szította, hogy az intézkedő rendőrök ellen először nem történt vádemelés. A fekete férfi nyakára térdelő Chauvint napokkal később letartóztatták és vádat emeltek ellene gyilkosság és gondatlanságból elkövetett emberölés miatt. (Szakértők szerint a jelenleg is folyó vizsgálat során a vádak súlyosbodhatnak.) A rendőrről kiderült, hogy korábban már többször tettek ellene panaszt helytelen eljárás és erőszak vádjával, amely eseteket nem vizsgáltak ki, ezért megtarthatta az állását.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »