Nagy vihar kavart a napokban Netanjahu kijelentése, mely szerint „Izrael nem minden állampolgárának állama”. Sokak számára ez azt jelentette, a kormány nem tekinti egyenlőnek arab állampolgárait. Egyetért ezzel a mondattal?
– Minden ország és minden demokrácia köteles egyenlő polgári jogokat biztosítani minden állampolgára számára. De majdnem minden ENSZ-tagország nemzetállam, ami azt jelenti, saját zászlaja, saját hadserege, saját politikája van. Izrael a zsidó nép nemzetállama, de ez nem azt jelenti, hogy csak zsidók élhetnek az országban. Ahogy Magyarország a magyar nép nemzetállama, és Dánia a dánoké, mégis számos egyéb nemzetiség megjelenik az ország lakosságában. Izraelnek még hivatalos vallása sincsen; a judaizmust egyfajta népi összetartó erőnek tekintjük inkább. Hisszük, hogy a zsidóság is megérdemli a szuverenitást, a világ többi népéhez hasonlóan, akik önrendelkezésre törekszenek. Izrael népességének 20%-a arab, akik teljesen egyenlő jogokat élveznek.
A megjegyzéssel kapcsolatban tehát le kell szögezni, hogy egy dolog a nemzetállam kérdése, egy másik az egyenlő jogok kérdése. Egy színésznő arab-ellenesnek titulálta a nemzetállami törvényt, majd kijelentette, hogy az ország minden állampolgáráé. Netanjahu reakciójáról kijelenthetjük: pontosításnak szánta, vagyis hogy az országgal kapcsolatban igaza van Selának, azonban Izrael a zsidóság nemzetállama. Márpedig a nemzetállam nem jelenti azt, hogy a kisebbségek ne élveznék ugyanazokat a jogokat, mint a többségi társadalom.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »